99 depreminde yıkılmayan bina aynı şiddette yine yıkılmaz mı?

sb

Belli olmaz.

  • kisa  (10.02.22 14:44:57)
Kanka bizim bina 99 depreminde yıkılmadı. Şiddetli yağmurda korkuyorum. Travmatik bir durum mu yoksa bina gerçekten çürük mu emin değilim ama az zaman geçmedi. Güven vermiyor. Yeni ev alacak olsam 99 depremini görmüş bina almam.

  • allah yazdiysa bozsun  (10.02.22 14:46:33)
Beton zaman içinde aşınıyor, çelikler küflenebiliyor diyorlar. www.youtube.com

  • nhk ni youkosu  (10.02.22 14:46:43)
Gözle görülür hasar almasa bile, taşıyıcı elemanlarda çatlaklar olmuştur. 23 sene içinde yapı iyice eskidi, beton zamanla dayanım kaybeder. Güçlü bir depremde yıkılmaması/ ağır hasar almaması için hiçbir sebep yok. Yıkılmaması birçok pozitif faktörün beraber olmasına bağlı, yani tamamen şanş. Afad sayfasına girin, deprem risk haritasını açın, evin bulunduğu adresteki deprem riskine bakın. Kırmızıya doğru deprem kuvveti artıyor. Ev eğer kırmızılı alanda ise, beklenti ağır hasar almasıdır.

  • ya volna  (10.02.22 14:48:29)
Bina nerede? 99 depreminde istanbulda yıkılmayan bir binanın hissettiği deprem büyüklüğü ile gerçekleşecek adalar depreminde hissedeceği büyüklük çok farklı olucak. İlk deprem 100 km uzakta iken beklenen depremden 20-30 km uzaklıkta olacak yapı.

  • hayaletimsi  (10.02.22 15:08:00)
99 depreminde bir parça hasar almış ve yeni bir depremde yıkılmaya hazır olabilir.

Bir tanıdığımın oturduğu 40 yıllık binadan belediye karot aldı ve acilen boşaltılması gerektiğine karar verildi. Eğer endişeniz varsa muhakkak baktırın.
  • kaptankedi  (10.02.22 15:08:53)
22 yil olmuş. 22 yılda insan yaşlanıyor. beton mu ayni kalacak. zatenin betonun ömrü 50 yıl diyorlar. 50 yıldan sonra muhakkak yenilenmeli.

  • buenosdias  (10.02.22 15:14:35)
hiç ilgisi yok.
99 istanbul merkezli değildi, beklenen istanbul merkezli bir deprem.
99da yıkılmayan "yepyeni" bina minimum 25 yaşında bir bina anlamına geliyor. aynı zamanda beton kalitesi kötü, şu anki yönetmeliklere çok uzak standartlarda yapılar anlamına geliyor.

ayrıntılar ve uzman yorumu için;
www.youtube.com
  • rewlack  (10.02.22 15:17:01 ~ 15:17:58)
deprem bu sefer istanbul merkezli olacak, buradan bir eksi. 22 yılda daha da eskimesi ve aşınması var, ikinci eksi.

bir de naci görür birkaç yıl önce söylemişti, 99 depremini yaşayan binalar 7. 8.raunddaki bir boksör gibi, aldığı darbeler yüksek ve yıkılma ihtimali epey güçlü.
  • furry burns  (10.02.22 15:17:38)
bunu buradan konuşmak boş hareketten başka bir şey değil.

sadece şunu söyleyebilirim ortalama 5 katlı bi bina için zemini uygunsa zaman şartlarına göre üst kalitede yapıldıysa o zaman şansı var. aksi halde pek şanslı değil. bina yoruluyor. çelik ve beton zamanla yorgun düşer.
ben 2008 sonrası binaları oldukça beğeniyorum. güvenli bölge oldukça geniş.
  • turbo sadık  (10.02.22 15:37:35)
asla net bir şey söylenemez, allah bilir yani. ayrıca deprem gölcükte oldu + aradan 23 sene geçti. çok da güvenmeyin.

  • candide  (10.02.22 16:02:35)
Bizim bina veya çevresindeki hiç bir bina 99 ve 01'de yıkılmadı ama tahiminim İstanbul depreminde ayakta kalamazlar ki bu binaların bazıları 30 senden fazla.

  • bartholomew87  (10.02.22 16:40:21)