[]

Rüzgardan elektrik üretme projesi

Duyurunun mühendisleri merhaba

Bizim oğlan haftasonu bir sınava katılacak. 5.sınıf öğrencisi. Sınavda rüzgar enerjisinden elektrik üretimi yapılacak bir proje tasarlamaları isteniyor. Aşağıda detaylı açıklamasını da kopyalıyorum.
Ne tavsiye edersiniz, nasıl bir tasarım yapabilir? Mühendislik harikası olmayacak tabi ki, yaşına uygun, yapabileceği birşeyler olursa şahane olur. Şimdiden teşekkürler.

Sevgili Öğrenciler,


Dünyada enerjiye olan ihtiyaç giderek artıyor. İhtiyacımız olan enerjiyi fosil yakıtlar kullanarak elde etmek hem çevreye zarar vermekte hem de bu yakıtların tükenmesine sebep olmaktadır. Daha temiz bir dünya için tükenen fosil yakıtlarına alternatif olan yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek geleceğimiz için vazgeçilmez hale gelmiştir. Türkiye'nin geleceğine katkıda bulunacak siz değerli gençlerimizden, uygulama sınavı kapsamında, yenilenebilir enerji kaynaklarından birisi olan rüzgâr enerjisini kullanarak, elektrik enerjisi üretecek bir tasarım yapmanız istenecektir.
Yaratıcı tasarımlarınızı heyecanla bekliyoruz.

 
şöyle birşey yapabilir:

www.hepsiburada.com
  • kaptan memo  (09.02.22 13:14:18) 
burada direkt şunu yapın dersek, öğrencinin projesi olmaz ortaya çıkan şey. 5.sınıf böyle bir şey erken olmuş, çünkü normalde öğrenciler teknoloji tasarım dersinde (6. - 7.sınıf) proje nasıl yapılır, fikir nasıl bulunur, tasarım odaklı düşünme gibi konuları öğreniyorlar. size iki kısa video önereceğim, oğlunuzla birlikte izleyin yararlı olacaktır.

proje nasıl yapılır için: www.youtube.com
yenilenebilir enerji üzerine: www.youtube.com
  • gmzo  (09.02.22 13:20:39) 
bir dinamo'ya o kanatları uygun şekilde takacaksınız dinamonun diğer tarafına da tercihen bir led ampul takacaksınız

www.akakce.com

kanatlar dinamoyu döndürecek dönen dinamo elektrik üretecek o elektrik de lambayı yakacak
  • duyurukullanıcısı  (09.02.22 13:26:29) 
Evdeki malzemelerle yapalım derseniz:

1 kağıt -> bundan rüzgar gülü yapın. Bu rüzgarın enerjisini yakalamamıza yarıyor.

1 tane ince çubuk -> rüzgar gülünün ucuna takın, rüzgar gülü bunu çevirecek. Enerjiyi rüzgardan çubuğa aktarıyoruz.

1 tane pet şişe -> bunun etrafına bakır kablo dolayın, bakır kablonun uçlarını da bi led'e bağlayın. Birazdan şişenin içindeki manyetik alanı değiştireceğiz, bu manyetik alan değişimi de elektrik üretecek kablo üstünde. O elektrik de led'i yakacak.

1 avuç mıknatıs -> bunları da çubuğa bağlayın, bulundukları yer şişenin (dolayısıyla kabloların) ortasında olsun. Çubuk döndükçe bunlar da dönecek, böylece ortamdaki manyetik alanı değiştirecekler.

Bundan sonra rüzgar gülü döndükçe led'in yanması lazım. Yanmazsa daha çok kablo dolayın pet şişenin etrafına. Ya da rüzgar gülünün daha hızlı dönmesini sağlayın. Daha çok mıknatıs da olur :) Birim zamanda ne kadar çok manyetik alan değişirse o kadar çok elektrik üretiyoruz.

@duyurukullanıcısı'nın bahsettiği dinamo zaten bu pet şişe / kablo / mıknatıs üçlüsünün yaptığı şeyi yapıyor. Ama böyle bi "kara kutu" yerine, direkt malzemelerin ortada olması konuyu daha anlaşılır kılar bence.

Ha bu proje neye yarar? Onu bilmiyorum :) Soru da bu değil sanırım, ama işte rüzgardan elektrik (ve ışık) üretmek isterseniz evde bu şekilde basit bir şey yapmanız mümkün.
  • plutongezegendegilmi  (09.02.22 14:32:09 ~ 14:33:15) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.