Borsanın en iyi yönetilen şirketleri

Bist'te en iyi yönetilen şirketler sizce hangileri? Ya da kötü yönetildiğini bildiğiniz de olur. Ben mesela sahol'e pek yaklaşamıyorum bu yüzden.

Tüpraş, BİM, Bankalar, Anadolu Hayat, Anadolu Efes, Borusan, Deva, Ecilc, Koç, Kardemir, Kervan Gıda, Tofaş, Şişe, Ülker, Vestl, Vesbe

Tüpraş ve BİM ayrı, diğerleri ayrı sınıfta hatta ligde.
  • gabe h coud  (08.02.22 14:22:25 ~ 14:24:13)
Oo, sıralı tam liste gelmiş galiba, sağol. Geri kalanları hangi ligde peki? Uzun vadede uzak dur ya da 3 metre çubukla dokanma ligi varsa onlar da işe yarar. Bazı kamu ilişikli hisseler çekici duruyor çünkü arada. Zaten ilk 30 ya da 50'ye bakıyorum genelde. Yine yönetimi açısından soruyorum.

  • osssy  (08.02.22 14:42:59)
Aksayı da o sıralı tam liste içine dahil edebilirsin

  • primetime  (08.02.22 14:55:20)
Hocam mesela ben prensip olarak yeşil sermayeye yanaşmıyorum. İhlas falan yüzde yüz getirecek olsun almam, dipte olduğunu bildiğim gördüğüm halde almıyorum. Doğan grubuna uyuz oluyorum onların şirketlerine de yanaşmıyorum.

Bizim borsa spk'ya rağmen bir sürü dolandırıcı ve manipülatörle dolu. Daha bugün ARDYZ tokatladı mesela milleti. Öncesinde halka arzlardan TUREX'te çok alengirli şeyler oldu. HALKB falan da almam mesela Amerika'daki davalar vs. sebebiyle.

@gabe'nin dediği hisseleri ben de güvenilir buluyorum.
  • chicha_v2  (08.02.22 15:03:13)
Hocam tartışmayı şirketlerin yönetimine sınırlayalım. Diğer kriterler konusunda uzaktan fikrim oluyor ama yönetimini hiçbir şekilde değerlendiremiyorum şirketlerin içini bilmeden.

  • osssy  (08.02.22 15:07:18)
Kötü yönetilenleri yazmakla bitmez.

İyi bilinip aslında kötü yönetilenlere örnek Eczacıbaşı şirketleri diyebilirim.
  • gabe h coud  (08.02.22 15:39:38)
Hocam e yukarıda ecilc yazdın ya iyi yönetilenlere?

  • osssy  (08.02.22 16:02:33)
Ecilc istisna.

  • gabe h coud  (08.02.22 16:05:08 ~ 16:05:21)
Alarko grubu.

  • deepest  (08.02.22 17:21:57)
yabancı payının yüksek olduğu hisselere bakarım
ör: norveç fonunun girdiği hisse şirket iyi yönetiliyordur gibi..

  • megacracker  (08.02.22 18:24:26)
Koç ve oyak grubu şirketleri her zaman iyidir.

  • pistranger  (09.02.22 22:09:35)
Fikri takip yapmak gerekirse kervan gıda bugün durduk yere taban olmuş. Son çeyrekte kur zararı açıklamış -ki halka açılmadan önce de kur borcu çok olan bir şirketmiş- ve yeni bilançoya göre yurtdışı operasyonlarının karlılıkları çok düşükmüş. Şimdi bu şirket nasıl bahsedilen diğer bist30 şirketlerinin yanında anılacak kadar iyi yönetiliyor olabilir? Eğer gerçekten öyleyse gözden kaçan ne?

  • osssy  (14.03.22 20:39:25)
olur mu öyle şey. bilançosuna, gelir tablosuna, dipnotlarına bak.

Kervan International AB aracılığıyla PWC Odra S.A.’nın ayrıca %26.25’ini 3,7000,000 Euro’ya satın almıştır. Satın alma sonucunda 56,007,783 TL tutarında negatif şerefiye meydana gelmiştir.

PWC Odra şirketini satın almış ve negatif şerefiye çıkmış. yani değerleme bedelinden 56 milyon tl daha az para vermiş. net sermayesi 219 milyon tl olan şirkete 158 milyon tl ödemiş.

bunun dışında 13-14 milyon eur'luk daha şirket satın almış.

240 milyon TL'lik sermayesi var. net karı 150 milyon tl. bir tane benzer şirket göster.

bu şirketin yönetimini özel bir sebeple de tanıyorum. yönetim çok agresif, çok gelecek vaat ediyor. geçen sene şirket hisselerini geri alma taahhüdü verdi ve düştükçe sürekli geri alıyor.

geri alma taahhüdü olduğu için şirketin hisse değerinin düşmesi şirket lehine.

şirket çok agresif bir büyüme politikası güdüyor. son bir senede aktiflerini katlamış.

390 milyon stoklara hammadde almış. hammadde krizinde bu çok normal. biz de 2-3 katına çıkardık. hammadde bulduysak aldık, stokları tepeleme doldurduk. bunların hepsi karlılıklarına ileride yansıyacak.

5 milyon tl marka teşvik almış.
13 milyon tl polonya'dan vergi indirimi almış.

hisse fiyatının taban yapması başka bir konu. bilançosu nakit fışkırıyor. nakit akışlarına bak. her yerden bir şey çıkıyor. 18 milyon verilen avansı var. yurtdışı satışı 2020'de 621 milyon, 2021'de 1.343 milyon, 200 milyon ticari kur farkı geliri, 200 milyon kredilerden kur farkı gideri. nette sıfır.

rise of nations oynar gibi şirket yönetiliyor. geleceği konusunda hiç endişem yok.

bende hisse var mı yok. halka arzda aldım ve ilk tavan bozmada sattım. sonra bir kaç alış satış yaptım ve bıraktım. ama şirket bist şirketleri arasında bambaşka bir yerde.

Kervan USA LLC %50 payı 1,6 milyon USD'ye satın alınmış. Dipnotlarını oku oku bitmiyor. maşallah diyorum.

evet ciddi kredi almış ama bununla şirketler satın almış ama hala çok likit bir şirket. faiz, kur farkı çok iyi yönetiliyor. şirket iyi yönetiliyor mu, evet. bu yönetim hisse fiyatına yansıyor mu? hayır. bu yatırımların meyvesi 2022'de gelir. hatta yıldan yıla daha da güzel haberler alırız. heyecan yaptırdın akşam akşam. bir yerden girmek lazım ama nereden.
  • gabe h coud  (14.03.22 21:24:25 ~ 21:44:13)
Çok övdüğün için ben bugün bastım hocam. Altından skandal çıkarsa senden artık.

  • osssy  (15.03.22 20:11:50)