[]

suv araçlara neden jip/cip deniyor?

jeep markasından mı geliyor bu isim? ama sanırım tr'de hiç bir zaman jeep araçlar öyle aşırı popüler olmadı. ne bileyim rav4 falan vardı sanki eskiden.

direkt bir türe ismini verecek kadar popüler oldu mu? selpak, uhu, pimapen, cif, vileda gibi isimleşen marka mıydı? nasıl oldu bu? özellikle büyükler ihtiyarlar hep jip falan diyor


 
ne bileyim rav4 falan vardı sanki eskiden:

en.wikipedia.org

"The 1945 Willys Jeep was the world's first mass-produced civilian four-wheel drive car."
  • late viper  (07.02.22 23:25:19 ~ 23:26:48) 
tr'de eskiden rav4 falan da vardı çokça piyasa komple jeep'in elinde değildi, hatta jeep öyle çok fazla yoktu da demek istedim.

soruma cevap değil dediğiniz.
  • avatar is back  (07.02.22 23:34:06) 
  • hot potato  (07.02.22 23:40:42) 
sözcüğün ve hatta markanın evrimi hot potato'nun dediği gibi general purpose "g.p." harflerinden türemiştir, lakin bizim arazi taşıtına "cip" dememiz tam olarak "jeep" markasından gelir. aynı selpak, jilet (gilette), uhu vs. gibi.

"eskiden" derken yaş kaç bilmiyorum ama jeep diyince aklınıza grand cherokee geliyor sanırım rav4 falan dediğinize göre.

türkiye'de arazi taşıtı dediğin zaman akla gelen tek araç "jeep" marka, tavanı ve hatta kapıları bile olmayan şu araç idi: justcars.info
  • kibritsuyu  (08.02.22 01:04:34) 
Bundan uzun yıllar önce, Türkiye'de 4 çeker deyince akla jip, Jip deyince de akla şu gelirdi. Diğerleri hep sonradan geldi.

www.makaleler.com

Bir de şu var tabii.

www.google.com
  • Mirket  (08.02.22 02:22:55 ~ 02:24:45) 
Cip deyince akla CJ3 başta olmak üzere CJ serisi gelir, Jeep'in bu modelelri 40'lı yıllardan beri bizde olması lazım.

60'lı yıllardaki siyah beyaz çok eski filmlerde, arazide ve kırsalda geçen sahnelerde çok rahat görürsünüz hem sivil hem jandarma altında.
  • John Bloor  (08.02.22 11:20:18) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.