akademisyenlere soruyorum - varsayımlar

Seçilen örneklemin, evreni temsil edebilecek nitelikte olduğu varsayılmaktadır.

Veri toplama aracının, araştırmanın amacını gerçekleştirmeyi sağlayacak yeterlikte ve geçerlilikte olduğu öngörülmektedir.

yazıyordu bir yüksek lisans tezinde, daha önce böyle ifadelere denk gelmedim de sizce doğru mu böyle bir şey yazmak tezin varsayımlar kısmında?

neresi yanlış geldi? belki bu kadar bilgiyle sormak istediğinizi anlayamadım.
araştırma yöntemini ve nedenini açıklamış işte.

  • rewlack  (06.02.22 20:53:42)
yanlış gelen bir tarafı yok hocam, aşinalığım az olduğu için şüphe ile yaklaştım.

  • buffy de vampir sayılır  (06.02.22 20:55:54)
özellikle sosyal bilimlerde daha yaygın metot açıklamak. ama aslında fen bilimlerinde de olması gerek, deney falan varsa bilmeyen biri de okuyacak.
ben gariplik sezemedim. sadece veri toplama aracının "ne sebeple" böyle ön görüldüğünden de bahsetmiş olmasını beklerim.

  • rewlack  (06.02.22 20:57:47)
Valla akademisyen değilim ancak öncesinde örnekleminin evreni nasıl temsil edebilecek şekilde olduğuna dair kapsamlı bir açıklama beklerdim ben. Eğer oralara girmeyip sadece bu örneklem evreni temsil edebilecek düzeydedir deyip geçmişse o tezin benim gözümde pek bilimselliği kalmaz.

  • j r r tolkien hayrani  (06.02.22 21:09:20)