kiraya zam oranı?

2 yıldır home ofis olarak kullandığım 1+1 bir daire var. dükkan değil yani. dün ev sahibi ile yeni kira kontratı yapacaktık. açıkcası o da ben de konuya tam hakim değildik artış oranlarıyla ilgili. ben sadece önceki ayın tüfe oranıyla alakalı birşeyler hatırlıyordum. geçen ay yıllık bazda %48 olduğunu biliyordum.
Herneyse ben geçen sene 1600 öderken ev sahibi "ben görüştüm 2500-3000 arası dediler. Aidatlara da %50 zam gelmiş. Açıkçası bana çok geldi o yüzden 2400 yapalım" falan dedi. Hem biraz acelem olduğundan hem de o %48 kafamda durduğundan fazla üstüne eğilemeden 2100 lirada anlaştık.
Şimdi baktım son 12 ayın Tüfe ortalaması neyse artış oranında üst limit o oluyormuş. Ocak 2022 itibariyle ortalama %22. dolayısıyla maksimum 1950 lira olması gereken kirayı 2100'e bağlamışız.
Sizce tekrar görüşmeli miyim ev sahibi ile ne dersiniz?

yasal olarak 22'yi aşamaz. hakkın ama 150 lira içni değer mi bilemedim. şunu diyebilrisin bu sene liniti aştık seneye de sen biraz az yaparsın diye yol yapabilirsin.

  • renegade  (05.02.22 16:55:04)
Tekrar sözleşme imzaladıysanız yapacak bir şey yok. Ama devam eden sözleşme için yeni kirayı konuştuysanız yasal sınır yukarıdaki cevaptaki gibi. 1+1 daire için mal sahiplerinin "çık ben oturacağım" gibi manevra alanları olduğunu zannetmiyorum, kendi oturmayan zaten yatırım olsun diye alıyor. "Avukatımla görüştüm" diye başlayan bir whatsapp mesajı ile yasal ne gönderilmesi gerekiyorsa onu göndereceğinizi yazan bir mesaj atın bence. şimdi 150 çok bir şey değil ama önümüzdeki sene o 150 belki 300 olarak kiranıza yansıyacak.

  • malheiros  (05.02.22 17:03:43)
Yeni sözleşme niye yapıyorsunuz anlamadım. Mevcut sözleşme siz ortalama TÜFE oranı kadar zam yaptıkça yenilenir otomatik. Bence anlaştıysanız artık çok geç

  • Mcfly  (05.02.22 18:11:06)
Ocak ayı 19 yalnız sizin dediğimiz 22 subat ayı için gecerli

  • all girls dream  (05.02.22 21:05:18)
150 lira için bence üzmeyin karşı tarafı da şu an çıksanız muhtemelen 3 bine verir adam, orta yol makul şahsi kanaatim

  • gurur  (06.02.22 15:43:32)
Ocak ayı 19% yani 1904 lira olması gerekiyor. Seneye daha düşük yapalım demeniz mantıklı görünse de seneye ev sahibi uyacak mı onu düşünmek gerekir. çünkü malheiros +1

kira arttıkça oran daha çok etkiliyor haliyle. ocak geçti ama yasal oran %19. bundan sonra o şekilde hesaplayıp göndereceğim diyebilirsiniz.
ev sahibi gerçekten bilmiyorsa ve iyi niyetliyse konuştuğunuz zaman 1900e okey olacaktır.

Kabaca şöyle düşünürsek;
seneye de %20 olsun diyelim kira artış oranı. 1900'den olsa 2280 eder 2023 kiranız.
ama 2100de devam ederseniz. 2520 tl eder. Ayda 240 tl yılda 2280 tl, yani 1 kira demek.
  • ceketimi alip cikcam  (06.02.22 15:50:31)