iPhone 6'yı yeniletmek mantıklı mı?

2014 yılındandan beri kullandığım iPhone 6 telefonum artık kullanırken sıkıntı vermeye başladı. Ses kısıp açma tuşları çalışmıyor, ekranda sürekli ses kısıp açma işareti beliriyor, pil performansı düştü, ekran camı çatladı, hoparlör sesi yeterince çıkmıyor, vb. sıkıntıları var. 3000 tl civarında bir ücret karşılığında apple telefonu değiştiriyormuş. Sizce bu fiyata telefonu yeniletmek mantıklı mı?

3.000 TL'ye ne ile değiştiriyor?

iPhone SE ise mesela mantıklı. Sıfırının fiyatı 7.300 lira zaten.

Yeni iPhone 6 verecekse mantıksız. Zaten iOS 15 yüklenemiyor. Kısa zaman içinde uygulamaları da yüklemekte sıkıntı yaşarsın. Gereksiz yatırım olur. Telefon yenilemek için bütçen 3 bin lira ise Android'e geçmeni öneririm. 3-4 bine güncel sürüm android cihazlar var.
  • himmet dayi  (03.02.22 10:56:33)
Bütçen 3k ise bence mantıklı. Tek problemin tuşlar ve ekran kaynaklı olduğunu vs varsayıyorum. İşlemcisinden memnun olduğunu varsayıyorum.

Bende de 6s vardı. Bataryayı ve kırılan ekranı değiştirttim orjinal. Kullanmaya devam ediyordum ki yeni telefon hediye geldi. Ama değiştirmezdim hediye gelmese.

Sana yeni verilecek telefon yeni bataryalı ve donanım anlamında problemsiz olacaksa neden olmasın.
  • zimbirik  (03.02.22 10:59:41)
iphone 6 kullanmak artık mantıksız. güncelleme almıyor. çoğu uygulamayı yükleyemeceksiniz.

3000e ikinci el iphone 7-8 falan alınabilir.
  • jack lupino  (03.02.22 11:15:24 ~ 11:15:31)
Kusura bakmayın ama bu telefon ölü. Allah rahmet eylesin. İyi kötü bu telefon para eder sahibinden de. 3500 4000 e Bi Android alır geçerim ben olsam. Anlam veremiyorum bu Apple aşkına. İkinci el iPhone 7 8 ne kadar giderse 3500 liralık Android de o kadar gider. 3 yıldır orta seviye bir Android kullanıyorum. Daha da gidiyor işte.

  • allah yazdiysa bozsun  (03.02.22 11:52:36)
Yine bir iPhone 6 vereceklermiş, kutusuz ve aksesuarsız. Söylediklerine göre refurbished değilmiş.

  • tiny toon  (03.02.22 13:07:13)
8 yıl önce piyasaya sürülmüş bir telefona 3 bin lira vermem. Bir de üstüne elindeki cihazı veriyorsun (her ne kadar sorunları olsa da).

Yukarıda dediğim gibi o cihaza uygulama da yükleyemeyeceksin yakın zamanda. 3-4 bine Android daha mantıklı.

imza: apple fanboy
  • himmet dayi  (03.02.22 13:20:09 ~ 13:20:18)
üç bin vereceksin ve yine iphone 6 verecekler? doğru mu? ve bu refurbished olmayacak? refurbished değildir de ona daha şekilli bir terim bulmuşlardır, apple sever böyle şeyleri.
üç bin lira harcayıp deminden şimdiye gelmek istiyorsan olabilir.
eldekini satıp üç bini de ekleyip 7-7plus rahatlıkla bulunur eli yüzü düzgün olanlarından hem de.
yok illa 6 dersen iki tane bile alabilirsin üç bine temiz.
güncelleme gelmeyecek gelmeyecek de bu ayın ortasına kadar 4s bile popüler uygulamarlın çoğunu çalıştıyor olacak. 4s ten bile whatsapp anca bu ay ortasında gidecek yani dert mi şimdi bu?
  • Efoody  (03.02.22 13:28:50 ~ 13:31:57)
Görece güvenilir bir telefoncuya bunu yok parasına verip 3 bine 7-8 zorlamak daha mantıklı.

  • hedep  (03.02.22 14:56:49)
iPhone 7'den aşağı bir cihaz almayın. 6S ile işlemci mimarisi değişmişti, o sebepten 6S son güncellemeleri alırken 6 alamıyor.

  • kaptankedi  (03.02.22 15:10:43)
Bu arada ekleyeyim, alabileceği son güncelleme ile en az 5 sene daha neredeyse tüm uygulamalar kullanılır.

Bi ara samsung kullanmıştım ben 6s den önce, crome dan bir şeylere bakıp haritadan açınca arkada dinlediğim müzik falan kesiliyordu 2. Senesinin sonunda. Bir de alırken samsungun en pahalı telefonunu almıştım. Yıl 2014 falandı sanırım. O günden beri asla android kullanmam. 4 senelik 6s im tıkır tıkır çalışıyordu. Bir defa da bi haya verip saçmalamadı 4 sene boyunca. Daha da giderdi kullansam. Yine de sen bilirsin. Şuan 3000 e aldığın android telefon seni yenilenmiş iphone 6 dan daha çok üzecektir.
  • zimbirik  (03.02.22 17:00:05)
zimbrik'e katılmıyorum uygulama yükleme süresi konusunda.

iphone 6'ya yüklenebilen en üst sürüm ios 12.5.5

12 majör sürüm 2018'de çıktı. Zaten majaör sürüm üzerinden 3,5 yıl geçmiş bile.

Instagram, Spotify, YouTube gibi uygulamalar ios 12.0 ya da üstü sistem istiyor. Bu uygulamaların bir sonraki büyük güncellemelerinde 13.0 ve üstü olacak ve siz yükleyemeyeceksiniz (en azından normal yollarla)

En çok kullanılan uygulamaların AppStore'dan minimum gereksinimlerine bakın. Ekseriyeti 12.0 veya üstü sistem istiyor. 1 yıldan daha kısa sürede bunların çoğu ios 12'ye veda eder. Siz de 1 sene sonra "ben bu telefona uygulama yükleyemiyorum" diye duyuru açarsınız.

3 bin liraya alacağınız android cihazdan tabii ki çok bi beklentiniz olmasın ama iphone 6 çıkalı 8 yıl olmuş. Bu telefona hala destek verileceğini düşünmek çok iyimser bir yaklaşım.
  • himmet dayi  (03.02.22 17:25:02)
3000 TL mi şaka gibi :)
O kadar memnunsanız alın size fiyat teklifi:
Ses tuşları: 120
Pil 175 (yüksek güçlü)
Ekran 300 (Orijinal)
Hoparlör sesi: Ücretsiz
  • excespeace  (03.02.22 22:51:20)