Tecrübeli Front-endciler yardım lütfen

selamlar, bir süredir (2 ay) frontend üzerine çalışıyorum. html ve css temelini çalıştıktan sonra javascript çalışmaya başladım. bu noktada roadmap olayını nasıl yapmalıyım?

udemy'de Sadık Turan'dan eğitime devam ediyorum. Asekron programlama & AJAX'a geldim. çok hızlı mı geçiyorum kursu tam emin değilim. kurs içerisindeki uygulamaları yapıyorum. Sadık Turan hocanın bazen ilk defa gördüğüm noktalarda çok hızlı geçtiğini düşünüyorum. tabi her şeyi hoca öğretmez benimde araştırıp üzerine eklemem gerekiyor yapmam gereken videoları ve javascript mantığını anladıktan sonra uygulamaya geçmek mi olmalı? gördüğüm kadarıyla her şeyi anında öğrenip uygulamaya dökebilmek zaman içerisinde olabilecek bir durum.

İngilizce seviyem ortalama bir JS youtube videosunun %90 oranında anlıyorum ve zorluk yaşamıyorum. Document okumada hiç sıkıntı yaşamıyorum. Doğru bir şekilde JS öğrenmenin püf noktaları diyebileceğiniz bir yolda beni bir adım daha ileri götürecek neleri paylaşabilirsiniz?

Ben öğrencilere ya da stajyerlere FE öğretmeye çalışırken genelde hep küçükten büyüğe ilerleyen uygulamalar yaptırıyorum, baya faydası dokunuyor gibi görünüyor. Bir yandan kursu takip ederken, bir yandan da bir şeyler inşa etmeye çalışsan epey faydalı olur bence.

İlla ki profesyonel bi ürün olmasına gerek yok, beğendiğin bir websitesini açıp (atıyorum amazon homepage), birebir aynısını yapmaya çalışsan çok faydalı olur. Kod olayının %90'ı grind zaten. Yani izleyerek üç beş bişey kapıyorsun ama asıl öğrenme "bu niye olmadı ya" diye saç baş yolarken gerçekleşiyor.

Bi de framework öğrenme işini bence ne kadar ertelersen o kadar iyi. Temel sağlam olduktan sonra oralar kolay işler, "hemen iş bulmam lazım" demiyorsan temellere odaklanmak seni daha çok geliştirir.
  • plutongezegendegilmi  (31.01.22 09:28:38)
hoş geldin. frontend inanılmaz dallı budaklı bir iş. her şeyi sindirerek gitmek önemli ancak bir o kadar da imkansız. bazı noktalarda illa dönüp bakacaksın, çoğu şeyi google'layıp hatırlayacaksın.

roadmap.sh
  • ayin yazari  (31.01.22 11:32:58 ~ 11:33:15)