İlk doğalgaz faturası

14 ocak'ta kiralık eve çıktım, bugün fatura geldi. 420 lira. 13 günlük fatura bu kadar olur mu? Başkentgaz'ın sitesinden birim fiyata girdim 158 metreküp gerçekten 420 lira yapıyor, doğru. Telefonla aradım, benden önce de hiç kullanılmamış gaz.

Şimdi, bu durum normal değil. İlk doğalgaz faturası diğerlerine göre yüksek gelir veya ilk açılınca kombi fazla gaz yakar diye bir şey var mı? Böyle genel bir durum var mı? Lütfen olsun çünkü yoksa 1 aya vurunca 840 lira yapıyor, yapmamalı. Bir açıklaması olmalı.

normal

  • hayaletimsi  (27.01.22 20:19:13)
adından emin değilim bağlantı ücreti, depozito ücreti vs bunlar taksite bölünüp faturaya yansıtılıyor. onlar da dahildir muhtemelen.

  • pide  (27.01.22 20:23:52)
Güvence bedeli dahil mi?

  • asteriks  (27.01.22 20:24:30)
150 m3 civarı 380 tl ödedim.
maalesef normal...

kaç derecede çalıştırdın kombiyi, kaç oda ev, tüm gün yandı mı?

edit: ben 1+1 evde, ortalama 40'ta 1 ayda bu kadar ödüyorum.
senin petek sayına bakınca normal maalesef.
  • livaneli kadir  (27.01.22 20:24:48 ~ 20:30:27)
açılıştaki ücretleri peşin verdim. zaten sitede birim fiyat üzerinden yaptığım hesap faturayla tutuyor.

kombiyi sabah 35'e akşam 42'ye alıyorum. artı 5 eksi 5 gidip geliyor. 5 kalorifer + banyodaki zımbırtı.
  • istambul  (27.01.22 20:27:48)
Kombi 38 derecede 6 metreküp 42 derecede 8 metreküp yer. 36 da 5 metreküp.
5 petek olan bir yer için söylüyorum.
Bunlardan fazla geliyorsa kombi eski veya ucuz maldır.
  • musmus  (27.01.22 20:37:22)
kombinin markası: NEWATHERM Dione 24 Kw Tam Yoğuşmalı

tarihini bilmiyorum da pek eski bi şeye benzemiyor. tuşları ekranı falan iyi
  • istambul  (27.01.22 20:44:34)
Saatte 0,5 günde 12 m3 ediyor sizin tüketim. İnternette 40 derece için saatte 0.42m3 yazmışlar ama kıyaslamak için yeterli bilgi değil bence.
Alt üst yan komşular kombi yakıyor mu ev güneş alıyor mu bunlar da oldukça etkileyen parametreler. Ben ev değiştirince çok net anladım.

Önceki evim giriş katı, altı garaj, üstü ve yanı iş yeri olan çok az güneş gören bir yerdi.
Isınmak için çok yakmam gerekiyordu.

Şimdi ise tam tersi. Üst komşu ve bir duvarın ortak olduğu komşu evden çalışıyor. Alt komşudan emin değilim. Ev güneş alıyor. Çok daha az yakma ihtiyacı hissettim.
  • ceketimi alip cikcam  (27.01.22 21:48:54 ~ 21:49:39)
158 metreküp harcadıysanız normal gelmiş. Önümüzdeki ay tahminen 800 üzeri göreceksiniz. Dogalgaz artık ucuz bir şey değil.

  • limonlu eksi  (27.01.22 22:14:23)
Güvence bedelini nasıl ödediniz? İçinde olabilir mi taksit taksit?

  • renegade  (28.01.22 00:18:32)