Kirayı geç gönderen kiracıyı evden çıkarmak

Selamlar,

Kiracım her ay kirayı geç ödüyor, normalde 21’inde kira günü ama 25’ine kadar geç ödeme durumu olabilir diye yazmıştık sözleşmeye. Ayın her 25’inde şöyle oldu böyle oldu, ödemem vardı alamadım geç göndereceğim diye söylüyor. Ben de emlak zengini falan değilim ve 27’sinde büyük bir ödemem oluyor, kiraya bağlı bu ödeme de, sürekli kiracının geç ödeme isteğini bakın her ay ödediğim bi para var diye reddetmeme rağmen, adam ısrarla aynı durumu yaşatıyor bana.

8 kira ödemiştir bana, 6 tanesinde münakaşaya giriyoruz. Kiracılarım da hem kadının hem de eşinin çalıştığı, çocuksuz bir aile, neden kira konusunda bu kadar zorlanıyorlar anlamış değilim. Kendisi daha eve girerken de sorun çıkarmıştı ama ailemin tanıdığı diye bir şey diyememiştim. Ben de minyon, kiracıdan küçük gösteren bi kadınım, beni atlattığını vs düşünmeye başladım artık.

Bugün 27’sine kadar müddet vermeme rağmen hala kirayı göndermemiş yine, ve ben onun yüzünden faiz ödemek zorundayım şimdi.

İnternette noterden kendisine bununla ilgili ihtar çekebilirim diye görünüyor, senede iki kere aynı şeyi yaparsa tahliye talep edebiliyormuşum? Bu şekilde anladım. Noter olmazsa da mektupla da bildirebilirsiniz diyor, sizce geç gönderdiğine dair ihtar çekeyim mi? Haziranda doluyor bir senesi, bir daha aynı şeyi yaparsa evi boşaltmasını talep edebilir miyim? Çok sıkıldım artık, iyi yolla halledemiyorum çünkü.

Haziranda sözleşme bitiyorsa, sözleşmeyi yenilemek istemediğinizi bildirmeniz yeterli olmaz mi?

  • kaptankedi  (27.01.22 19:26:43)
avukat tut bir tane, her gec odediginde ihtarname cek.
yanlis bilmiyorsam uc ihtardan sonra sepet havasi olmasi lazim.

  • cooperr  (27.01.22 20:26:37)
@cooper noterden kendim ihtar çeksem ne kadara mâl olur bana? Avukata verecek param yok ne yazık ki.

  • damba  (27.01.22 20:39:47)
@ damba

fiyatlar konusunda hic bilgim yok malesef.
  • cooperr  (27.01.22 20:40:45)
hiçbir ödemeyi kiraya bağlamamak lazım bu yüzden. O kira garanti gelmeyebilir her ay.

eğer birkaç gün gecikmeyle de olsa ödüyorsa, yine tolere edilebilir.
Sonuçta kimse sürekli ev sahibine dil dökmekten keyif almaz her ay. Belli ki ailenin gelir durumunda da düzensiz.

İhtarname gibi durumlar olaya bir anda resmiyet katar ama bu aradaki gerilimi daha da artırabilir.

İlk olarak kira ödemesini aldıktan sonra yani onların da kafa olarak rahat olduğu bir günde bir sorun var mı yok mu sorun. İletişim eksikliğinden oluyor bunlar bazen. Siz kafanızda kuruyorsunuz, onlar kafasında kuruyor siz gergin arıyorsunuz onlar da "hah arıyor yine halden anlamayan kadın" diyor.

Baktınız öyle çözemediniz o zaman ihtarname çekin.
  • anten  (27.01.22 21:20:57)
@anten hocam ben de bağlamak istemem tabii ki kiraya ödemelerimi ama el mahkum, bana saçma geliyor benim zor duruma düşmem onun yüzünden.

Aileye defalarca durumu açıkladık, ama yalan söyleme vs de var işin içinde. Bir kişi yalan söylüyorsa bana göre her şeyi yapabilir, sonrasında benim başım daha da çok ağrıyabilir.

Haklısınız elbette, o da istemez herhalde dil dökmeyi bana her ay, ama benim ödememi geciktirip başka ödemeleri yapıyorsa ve ben onun yüzünden faiz ödemek zorunda kalıyorsam, kendimi öncelemeliyim elbette.
  • damba  (27.01.22 22:12:12)
(bkz: iki haklı ihtar nedeniyle tahliye)

siz iki tane haklı ihtarnameyi elinizde tutun. kontrat sonuna doğru laga luga yaparsa elinizdeki haklı nedenle tahliye davası açıp çıkarabilirsiniz.

unutmayın ss.
  • nuisance  (27.01.22 22:59:26 ~ 23:35:48)
anten +1

yalan söylediğini bilemezsiniz, size kirasını geciktirdiği için bütçesiyle ilgili detay vermek zorunda değil.
dolayısıyla siz sıkıştırdığınızda bazı şeyleri yanlış ya da eksik aktarıyor olabilir.

sonuçta aylarca kira ödemiyor, ödemeden ortadan kayboluyor gibi bir durumu yok.
düşündüğünüzün aksine, karşınızda kirasını bir şekilde ödeyen, ödeyemeyeceği zaman da geç ödeyeceğini haber veren biri var.
bu devirde bu tip kiracı bulmak bile iyi bence.

yasal olarak haklısınız, ona bir şey diyemem ama karşınızdaki aylardır kirayı ödememiş gibi davranmak da pek mantıklı değil bence.
iki günlük gecikmeyi problem yaparken kiracıyı evden çıkarttığınızda daha da zorlanabilirsiniz.
bu kadar günü gününe ödemeniz varken, şu ekonomik ortamda var olan ve kira ödeyen kiracıyı tutmak bence daha mantıklı olabilir.
gelen gideni aratmasın.
  • blatta hiberna  (27.01.22 23:10:50 ~ 23:15:47)
Ayın 21 inde olan kirayı 25 ine geciktiriyor. Yetmiyor 27 sine geciktiriyor.

Bence bu karakter meselesi. Ayın 21 i yazıldığı halde sanki ayın 25 i kira günüymüş gibi davranması onun sorumsuz karakterini gösteriyor:

Noterden direk çekerim ihtarnameyi. Şuanda boş evler de kiraya gidiyor rahat rahat. Bizim de kiraya verecek evimiz var 10 günde 7 kişi bakmaya geldi. Olmadı çıkartırsınız evden. Verirsiniz tekrar kiraya.
  • zimbirik  (28.01.22 00:14:39)
Hiç kendini yıpratmaya değmez çek 2 ihtar yolla gitsin. yeni kiRaci bulmaya bakin

  • all girls dream  (28.01.22 00:47:46)
Bu sorun çözülmüyor, ben artık sizle uğraşamam deyin, ucu açık bırakın gene yaparsa ihtarı çekin, mırın kırın yaparsa ben uğraşamam demiştim dersiniz.

  • wiekannich  (28.01.22 11:22:27)
siz resmi ihtarları gönderin 2 veya 3 ihtar sonrası tahliye hakkı doğuyor. muhtemelen ilk ihtardan sonra düzenli ödeyecektir.

  • orpheus  (28.01.22 13:42:34)