elektrik bağlantısorusu

merhaba,

odada priz yok fakat tavanda lamba var. tavandaki lambadan odaya bir üçlü priz çeksem. lehim, matkap vs gibi işler için kullanabilir miyim?

teşekkürler

Lambaya giden kablo kesiti uygunsa kullanabilirsin, ama ev çok eski ise ve kablolar zayıf ve dandik ise tesisat yanabilir.

Lamba kapalıyken kullanamayacaksın tabi ki, biliyorsun değil mi?

Duya takılıp fiş çıkışı veren duylar var, dur bakayım bulabilecek miyim?

"prizli duy" yazınca çıktı hemen;

www.google.com

Amatör tip havyalar 40-70 wattır, lamba kadar ancak enerji çekiyor, sıkıntı yapmaz. Ama matkaplar 500 watt ortalama, uzun süre çalışmak sıkıntı yapabilir.

Ev kaç yıllık?
  • John Bloor  (27.01.22 10:12:36 ~ 10:15:04)
@john bloor,

teşekkürler cevaplar için. ev yeni. en fazla 8-10 yıllıktır. ama ufacık da olsa bir risk varsa sadece lehim ve telefon şarjı falan gibi şeylerde kullanırım oradan çektiğim elektriği.

matkap vs için dışarıdan ara kablo çekerim artık zaten çok sık olmayacak gibi.

diğer bir seçenek de hemen yan odadan prizden kapı altından falan ayrıca bir topraklı kablo çekmek.
  • reanarchy  (27.01.22 10:57:29 ~ 10:59:28)
8-10 yıllık evde prizsiz oda olmaz müdür.

Bir dolap arkasında filan kalmasın?

Lambayı açtığın anahtarın aşağılarına duvara bir tornavidanın arkasıyla filan tık tık tık vurarak sesleri dinle.

Sıvacılar sıva ya da alçıyla kapatmış olabilir priz kasasını, vardır mutlaka o odada priz.
  • John Bloor  (27.01.22 11:08:29)
oda değil abi aslında, evin 3.banyosu. kullanmıyoruz orayı. ben de kendime hobi odası gibi bir şey yapmaya karar verdim.

  • reanarchy  (27.01.22 11:34:31)
Banyolarda da olur fön makinesi tıraş makinesi vs için priz.

Olmadığına eminsen dediğim duydan al.
  • John Bloor  (27.01.22 12:25:25)
valla olur olmasına ama tavsiye etmiyorum.

lamba hatları en fazla 1.5 mm kesitli kablo kullanır. yüklü bir şey takarsanız sıkıntı çıkabilir.
  • delidir yakalayin  (27.01.22 15:20:16)
tavandaki lambadan çekeceğine, lambayı açıp kapattığın anahtardan çekmek daha doğru ve kolay olmaz mı?

  • vampir akrep  (27.01.22 16:30:30)
Lambayı açan anahtarda sadece gelen ve giden faz olur, lambaya nötr direkt yukarıdan gider, anahtar kasasına inmez.

Anahtardan olmaz yani.
  • John Bloor  (27.01.22 18:08:33)