Şirket aracı maliyetleri hesaplama

Şirketiniz size araba verdi diyelim, ayda iş yoğunluğuna göre 1 ila 3 depo yakıt tüketiyorsunuz, kimse hesap sormuyor.
Özel işlerinizde kullanmanıza, mesai saatleri dışında kullanmanıza hatta tatillerde şirketin mazotunu kullanarak makul seyahatler yapmanıza da müsade ediyor diyelim.
Tüm bu faydaları bir kenarı koyup toplarsak aslında yaşam kalitemize nasıl bir katlı sağlıyordur mali olarak.
Örneğin; araç + aylık ort yarım depo yakıt, tatiller vs rahatlığı karşılığı aylık kaç tl’dir mesela? 5bin mi bin mi? Nasıl yuvarlak hesap tahmin edebiliriz bu işi?

işe gidip gelirken ve özel işlerimde aylık 1500 km yapıyorum.
aracım 100 km'de 7 lt yakıyor.
1500/100*7= 105 lt benzin
105 * 14 = 1470 tl benzin
hgs hesabını sen yap ama benim yaklaşık aylık 500 tl tutuyor.

bunlar değişken giderler. araçla ilgili giderlerin aracına göre değişir ama
mtv (hesaplayıcıları var)
lastik (2 yılda 1 set)
bakım (yılda 1)
trafik sigortası (yıllık)
kasko (yıllık)

olarak listeleyebilirsin alacağın araca göre.

bir de araç amortismanı var ki ona hiç girmiyorum.
  • roket adam  (26.01.22 19:52:41)
araç masraflarına aylık 500 tl yaz. (mtv+sigorta+vergi+kasko+muayene+lastik+bakım) araca göre bunları kabataslak hesaplayabilirsin sen de.

aylık benzin masrafını ekle. 1000 tl diyelim mesela.

1500 tl aylık fayda sağlıyor. 500 tllik yakıt alırsan 1000 tl.
  • jack lupino  (26.01.22 19:54:22)
Kendi aracimla ise gidip gelmemi güncel benzin fiyatıyla 1000tl olarak hespaladim ben. Dolayısıyla sirket araci kullanmak bana 1000tl kar getiriyor. Toplu tasima hicbir sartta hicbir şekilde kullanmam, dolayisiyla sirket araci olmasa aylik 1000tl "sadece ise gidip gelmeye" harcamak zorunda olacagim. Kendi aracimin MTV si sigortasi neyini mrcburen her halukarda odedigim icin onlari saymadim ama. Bunlari da ekleyerek hesaplarsin ne kadar masraftan kurtulduğunu.

  • stavro  (26.01.22 19:57:34 ~ 19:58:54)
Ozaman 12bin tl yakıt
1000 tl trafik
2500 tl kasko
1500 tl bakım
500 tl hgs
500 tl lastik+akü yıllık dersek
Toplamda yıllık 18bin yapar yuvarlarsak tatil vs 20 bin desek aylık 1666tl yapar 1650tl diyoruz aylık ortalamaya öyle mi? Bunda araç maliyeti yok ama bir de araç maliyeti eklersek ne olur durum? Onu görmek istiyorum aslında ben. Kiralamalarda araç maliyeti kiralayan kar payı vergisi falan iyice şişiyor hesap. Aylık araç kiraları ne seviyede onu da bilmiyorum bu arada. Klasik şirket araçları ne kadardır mesela, ford, toyota, reno falan aylık kiraları ne bu araçların, ya da yıllık daha uygunsa yıllık kiralama ücreti nedir?
  • erty_ksk  (26.01.22 20:08:47)
aylık kiralama minimum şu an sıfırlarda en ucuz 7bin falandır (kdv'siz). bir kaç yıllık araçlar ise 5 falan sayabilirsiniz. yıllık ise hadi 70-80bin say o da en ucuz.

  • avatar is back  (26.01.22 20:23:04)
4000 diyebilirim sana.

  • gabe h coud  (26.01.22 20:40:18)
Kullandıgın arabanın veya satın alsan alacagın arabanın aylık faizi + 2 depo da 2.000 TL desen, kasko bakım o bu da aylık 500 desen.

aylık faiz + 2.500 TL olarak düşünebilirsin.

400.000 TL araba desen olmaz da pek hani sen o kadarını bütçelemiş olsan 6.000 TL gibi faiz getirse arabanın sana katkısı 8.500 TL derdim.
  • liberal  (21.04.22 17:20:57)