kış lastiği kullanıyor musunuz

gerek duyuyor musunuz yani.

evet. il ankara. kış boyunca 1 kere bile ihtiyaç duyacak olsaydım yine taktırırdım.

  • vayanasinisayinseyirciler  (23.01.22 22:01:12)
kocaeli için 4 mevsim lassa kullanıyorum

  • bugisme  (23.01.22 22:01:14)
Evet. Gecen hafta sadece soguktu bu hafta acayip kar yagdi. Bi kerelik bir durumda bile gerekse, can ve mal kaybi riskini almaya deger mi?

  • her giriste sifresini unutan adam  (23.01.22 22:07:42)
Hayır. Zaten dogru durust km yaptığım yok, kis lastiğine para vermeye gerek gormedim o yüzden. Yilda bir kez kar yağıyor zaten İstanbul'a, o da ya tutuyor ya tutmuyor. O gun de arabayi çıkarmayiveririz. Agirlikli olarak sirket araci kullaniyirum zaten, o yüzden kendi aracıma ayrica kis lastigi takmaya gerek gormedim hic.

  • stavro  (23.01.22 22:16:13)
kar yağınca dışarı çıkmıyorum ama yine de kış lastiği var. çünkü, neden olmasın.

  • gabe h coud  (23.01.22 22:20:32)
İstanbul. 1 hafta kar için gereksiz. O dönemde araç kullanmıyorum.

  • Mistyimage  (23.01.22 22:29:15)
Kullanmiyorum, istanbul o sartlara uymuyor.

Kar yagdiginda zaten otoparktan cikamiyoruz. Su an sokagimda paletli arac gidemez halde :)
  • divit  (23.01.22 22:54:15)
kullanıyorum

  • admin  (23.01.22 23:46:31)
istanbulda karlı hava çok az süre olduğu için kullanmıyorum. kar yağınca da trafiğe çıkmıyorum.

  • kitap arasında kalmış silgi tozu  (24.01.22 00:04:21)
Kar çorabı kullanıyorum. Hem her şey gibi lastikler de çok pahalılandı hem de her sene 2 kere tak çıkar angarya geliyor. Bide depolaması sök takı derken 600 de oraya gidiyor. Evet kar lastiği rahatlık ama istanbulda 1 hafta kar için gereksiz sanki.

  • imnotsureabout  (24.01.22 00:12:10)
Kış lastiği kar yağmasından ziyade dereceyle alakalıdır, 7 derecenin altına düşen heryerde kullanılmalıdır. Yola tutunmanızı sağlayan tek malzemeden feragat etmeyin. Soruya cevap: evet

  • mirty  (24.01.22 00:38:56)
istanbuldayım kullanıyorum. sadece kar değil soğuk ve yağmurlu havalarda yazlık lastiğin yol tutuşu-fren mesafesi çok kötüdür.

  • orpheus  (24.01.22 01:24:13)
izmir'de hiç kullanmadım.

ama doğu avrupada zaten zorunlu. arabayı az kullanan kişi gerçek 4 mevsim (şu üstünde kar işareti de olan "all season"lar) ile idare eder ama yok "ben kayak yapayım, tırmanayım" diyen harbi kış lastiği almalı.

ki bence aralıktan nisana kadar arabanın üstünde kalır o o zaman. burada nisan ayının son haftaları kar yağdığını gördüm.
  • rain when i die  (24.01.22 01:30:51)
hergün işe gidiş geliş olduğu için kullanmak şart.

  • ravenudon  (24.01.22 08:47:25)
kış lastiğinin kar ile alakası yok +1

tekirdağ'da yaşıyorum ve kullanıyorum. özellikle sabahları kırağı- buzlanma durumu oluyor. daha geçen hafta önümde bir araç takla attı bu yüzden. yerde cam gibi buz vardı, aracım gram kaymadı.

kış lastiğinin yağmurda frenleme ve yol tutuş performansı daha yüksek. hava sıcaklığının çok düşmediği yerler için evet gereksiz ama hayata 4 lastiğin temas ettiği kısım kadarıyla bağlısınız. riske atmaya değer mi sizce ?
  • delidir yakalayin  (24.01.22 09:48:12)
istanbul'da kar yağmadığı zamanlar zaten sıcaklık kolay kolay 5-7 derecenin altına gelmiyor. toplamda en fazla 2-3 hafta.

her gün araba ile dışarı çıkmak zorunda değilseniz istanbul'da kış lastığı gereksiz.
  • nuisance  (24.01.22 10:03:46)
kullanıyorum ben de. Neler kazandırdığını belki fark etmiyoruz da ondan şüphede kalıyor olabiliriz. Yıllar önce yazlık tiple kavşakta dönerken ekstradan tam bir tur döndükten sonra aklım başıma geldi. Ani frenlerde keymedığını hissetmek çok güzel.

  • abbabaabbaababbabaababbaabbabaab  (24.01.22 11:13:28)
sahada çalıştığım dönem kasım ayında kış lastiğimi takardım, karda yağmurda rahat raht gezerdim. şimdi evden çalıştığım için kullanmıyorum ama kışın dışarı çıktığım sayılıdır.

(bkz: kar zinciri/@roket adam)
  • roket adam  (24.01.22 16:10:30 ~ 18:07:59)
istanbul'da yaşıyorum ve hergün araç kullanmamı gerektiren bir işim yok. aracı haftada 4 gün gibi kullanmam gerekiyor. belki daha bile az.

sadece yaz lastiği kullanıyorum. hava 3 derecenin altında düştüğü zamanlarda aracı kullanmamaya calisiyorum. kar yağmış ve yollarda kar varsa kesinlikle kullanmıyorum. bu koşullar da ancak yılda 10 gün oluşuyor.

yılda 10 gün için de öyle bir bütçe ayırmak ve onunla uğraşmak yersiz geliyor.

aralık - ocak - subat aylarında uzun yol yapmam gerekseydi hiç düşünmeden bu yatırımı yapmak isterdim.
  • kaptankedi  (24.01.22 17:40:49)
ankaradayim, her sene 2 araca da taktiriyorum mutlaka aralik basinda. cok ise yariyor, hatta bazen yetmiyor bile, kis lastigi taktirmayanlar yuzunden cumartesi yine trafikte perisan olduk

  • sweetoffice  (24.01.22 18:07:15)