[]

şahıs şirketi şehir değişikliği meseleleri

merhabalar,

istanbul'dan ankara'ya taşınmam nedeniyle şahıs şirketimin adresi olan depo/atölye karışımı dükkanımı kapattım.

ya istanbul'da ya da ankara'da sanal ofis tutacağım (depoya ihtiyacım kalmadı).
taşındığım yeni yerin adres göstermek dışında hiçbir fonksiyonu olmayacak.
fakat eğer taşınılan yere de yine kontrol için vergi dairesinden gelinecekse, bir kez için bile olsa istanbul'da bulunmam zor olur.

aslında taşınmışken ankara'dan bir sanal ofis bulayım diyorum ama masrafları bilmiyorum.
şehir içi veya dışı şirket taşıma masrafı çok fark eder mi?
ne yapsam?

muhasebecimle "konuşuruz" dedik, bir ay oldu hâlâ konuşamadık.
dışarıdan bir fikir de almak istediğim için soruyorum bunları.

teşekkürler!

edit:
buradan bilgi alacaklar için güncelleme yapayım.
kira üzerinden stopaj ödendiği için sanal ofis tutuluyor genelde.
yani bulunduğunuz evin belli kısmını kira olarak yansıtırsanız, stopajı onun üzerinden ödüyorsunuz.

 
sadece adres gerekliyse ve üretim gerektiren bir iş değilse ev adresini gösterebilirsin (yani faaliyet konusu talaşlı metal torna falansa olmaz, ya da müşteri kabul edilecek bakkal, market gibi bir şeyse olmaz), sanal ofise gerek yok.

hem yeni adrese, hem eski adrese vergi dairesinden yoklama gelir. eski adrese gidildiğinde orada bulunmaya gerek yok, hatta özellikle bulunmamak lazım, adam gidince boş görecek. konu komşu "gitti o taşındı" falan diyecek. lakin yeni adreste bulunup yoklama vermek gerekli. ev adresi ise ve çok içeri girip bakmıyorlar bile.

vergi dairesi açısından hiçbir masrafı yok. ama ticaret odası kayıt ister, çıkarırsa onlar nakil masrafı ister. ankara ticaret odası sayfasından şahıs firması nakil işlemi diye aratıp bakabilirsin.
  • kibritsuyu  (20.01.22 10:02:25) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.