mantarlı ve mantarsız şarap farkı

direkt döndürerek açılanlarla mantarlılar arsındaki fark ne? saklama koşulları aynı mı? mantarlıları direkt mantarını takıp atıyodum buzdolabına. bunları da aynı şekilde mi saklayayım içtikten sonra. daha mı çabuk bozulur mesela ortalama kaç gün ilk açtıktan sonra?

TCA: Mantar, daha dogrusu dogal mantar diyelim, DIAM ve benzerlerini disarida tutarak, TCA problemi oldugu icin, birkac ülkede, cok ust duzey saraplarda da tercih edilmez oldu. Ornek, Avusturya ve Yeni Zelanda.

TAT: Dogal mantarda da, metal kapaklarda da tadin etkilenmesi soz konusu degil.

DENEYIM: Iyi bir sarabi acarken, isin icinde sadece sarap yok. Klasik mantari cikartmak bircok kisi icin sarap icme rituelinin bir parcasi. Bu yoksa, sanki iyi bir fiyat odemenize ragmen, deneyiminizden bir parca calinmis gibi hissediyorsunuz. Somm masaya geliyor, caaat diye siseyi cevirip acip gidiyor. Mantari gosterme, masaya koyma ve check ettirme vs. hic yok mesela.

YILLANDIRMA/SAKLAMA: Saklama kosullari ayni degil aslinda. Cevir aclarda cok daha az hava iceriye giriyor. Ama bu sizin sorunuz icin baglayici degil.

Mantari tikayip koymak yerine, saraplari cam tipa ile kapatabilirsiniz, daha az oksidasyona izin vermis olursunuz.

Mantarla tekrar kapatmaya kalkarsaniz, kesinlikle daha hizli okside olacaktir sarap.

Market sarabi icin, bir iki gunu gecirince cok keskin bir dusus yarar sarap. "Hangi sarap kac gün acik kalabilir?" sorusu, marketteki sarap icin cok onemli degil. (Her market sarabi da ayni kalitede degil. Tabii ki Metro´dan aldiginiz Arygros Assyrtiko 3 gün tas gibi dayanir. Hatta muhtemelen 2. günü daha iyidir.) Bu surenin asla bir haftayi asla bulmayacagi, ama bir haftayi bulsa da saglik acisindan bir sorun teskil etmeyecegi acik.
  • buf-e kür  (19.01.22 18:41:18 ~ 18:48:27)