Amazonun arayüzünü beğenen var mı

Özellikle telefon uygulaması için soruyorum, birçok yerde beğenilmedigini okudum ama ben baya beğeniyorum, buraya alıştıktan sonra diğer satış platformlari hoşuma gitmemeye başladı hatta.

biraz demode görünüyor. görüntüsünden ziyade aradığını kolay bulamıyorsun, ben bunu sevmiyorum. örneğin bir ürünün sayfasındasın. usb-c kablo olsun. aynı tip ürünün farklı markalarının fiyatlarına bakayım desen kategori bağlantısı yok. hepsiburada'daki gibi bir dizin (ana kategori / alt kategori / alt kategori / ...) yapısı yok.

ödeme sayfası da güzel değil. taksit yapmak için ödeme yöntemini değiştir demen gerekiyor. ödeme sayfasında bu seçenekleri direkt gösterse daha iyi olur.

ama bunlar ufak tefek şeyler. cumartesi sabah bir şey alıyorsun, akşam elinde. üstelik 10 liralık ürün hem ücretsiz kargo hem de taksit imkanı var. hepsiburada'da 450 lira altındaki alışverişlere taksit yok. üstündeki birçok ürüne de vade farkı uyguluyor. bu anlamda amazon'u tek geçiyorum. aradığım şey amazonda var ise, fiyatı da çok fazla olmadığı sürece biraz pahalı olsa da amazon'u tercih ediyorum.
  • himmet dayi  (19.01.22 14:17:29 ~ 14:23:50)
istesen daha kotusunu yapamazsin.
Adamlarin stratejisi herhalde insanlara kotu deneyim yasatip baglamak.

  • divit  (19.01.22 14:28:40)
böyle rastgele ne varmış yaa bi şeyler alayım diye girsen söve söve çıkarsın. Hatta aklında spesifik bi ürün var, ama marka modelden emin değilsen yine çok kullanışsız. Ama ne almak istediğinden net eminsen en kaliteli hizmet Amazon'da online alışveriş olarak.

Hepsiburada'dan (nadiren Trendyol) ürün beğenip direkt ürün koduyla aratıp amazon'dan aldığım çok oldu :d
  • nundu  (19.01.22 14:32:30)
kötü. cidden kötü. bence kullanimi en kolay olan sahibiden.

  • unabomber  (19.01.22 14:36:06)
ben de alacağım ürün belli değilse başka platformlarda bulup ürün koduyla amazonda aratıp öyle alıyorum. zaman geçirmek için baya kullanışsız.

  • ayin yazari  (19.01.22 14:45:19)
En eğlenceli kısmı özellikle giyim ürünlerinde oluyor, ürünün ismini kopyalayıp arayınca o baktığın ürün sonuçlarda çıkmıyor bile, bir sürü kayıp ürün de vardır böyle eminimki, kategorizasyon ve filtre kırılımları berbat. Erkek ürünleri filtre yapıyorsun, çoluk çocuk kadın ürünleri de gösterilmeye devam ediyor, belki istediğin ürünü kadın olarak işaretledikleri için görmüyorsun bile belki.

Ben genelde aklımda marka model belli olmayan bir şey alacaksam hepsiburada'da gezinirim, gezinme ürün bulma yönünden çok iyiler, onlar da sepetten devam etme kısmında sıkıntılılar biraz baya toparladılar ama.
  • atom karincanin torunu  (19.01.22 15:13:11)
aradığını bulmak zor. bulsan bile örneğin en ucuzunu elemek zor. tek sayfada birden fazla bilgiyi tek seferde almak zor.

  • her giriste sifresini unutan adam  (19.01.22 15:35:18)
Ben de hepsiburada veya trendyoldan ürün seçip amazondan alanlardanım. Kategori sistemleri berbat.

  • invictae  (19.01.22 15:47:55)
bu yıllardır reddit'te falan da tartışılmış bir şey. kimisi bezos'un micro-management manyaklığından dolayı olduğunu, kimisi "zaten market lideri, niye değiştirsin ki?" diyor, kimisi de amazon'un "çalışıyorsa dokunma" diye düşünüyor olabileceğini söylüyor.
arayüz konusunda sadece biz değiliz yani şikayetçi olan. kategorizasyonu berbat, eğer çok satılan ve kolay kategorize edilen ürünler (ör: tv çok kolay, fakat atıyorum oto ses sistemi amfilerine göz gezdirmek isterseniz kolay gelsin) dışında bir şeyler ararsanız bulmanız gerçekten zor. filtreler de yetersiz, web sayfasında bir markanın ürününü arama sonuçlarıyla bulabilirken, kategori seçerek (doğru kategori evet, sorun burada değil) gittiğinizde marka soldaki filtrelerde listelenmiyor, en fazla 5-10 marka var.
görsel olarak güzelliği görecelidir tabii, mobil uygulamasının görselliğinde pek bir sıkıntı görmüyorum ben de, esas problem kullanışlılığı.
  • gkhncnzdgn  (19.01.22 16:04:38)
tamam dizin de yapmasın, istemez
bari, ali satıcısı>telefon kablosu. diye dizsin. yok, o da yok
telefon kablosu > ali, >veli, >hayriye diye diziyor
  • comp  (19.01.22 16:11:30)
aradığına ulaşmak, filtreleme yapmak falan çok zor

eğer nokta atışı ürün varsa aklınızda, buradan da kontrol etmekte fayda var. prime falan derken, daha avantajlı oluyor. ama örnek veriyorum, bilgisayara klavye bakıyorsunuz. hepsiburada ve akakçer üzerinden filtreleme vs yaparak bakıyorum. en son yine dönüp amazon'a bakıyorum ama Amazon'da girip ürün bulmak mümmmmkün değil.
  • co2s2  (19.01.22 18:56:10)
kötü fakat uzun süre kullandıktan sonra alışıyor insan. ayrıca search kısmı çok garip çalışıyor.

arayüz konusunda trendyol ve n11'i beğeniyorum.
  • false pretension  (19.01.22 19:59:44)
Ben o kadar alıştım ki beğenmiyorum diyemem, baya seviyorum hatta :d trendyol, hepsiburada filan itiyor beni, ama bu arayüz konusu değil de duygusal galiba. Boş alışveriş yapmayı, sırf indirimli diye bir şeyler depolamayı severim, amazonda da amaca yönelikten ziyade ne indirimliymis diye dolasa dolasa gönül bağım ilerledi arayüzle.

  • turk kizi  (19.01.22 20:46:43)
Bu arada arayuzundeki sorunlari gectim heriflerin kategorileri yanlis zaten.

Yani siteye urunu yanlis girmis inatla duzelmiyor.
Camasir makinesi diye cikolata cikiyor.
Yoksa arayuz hatali,kotu olsa da kullanirsin.

Craiglist de 1999dan kalma siteye benziyor ama kullaniliyor.
Eksi sozluk de total commander haliyle 20 sene calisti
  • divit  (20.01.22 11:21:19)
Piyasaya yeni çıksa güvenip de kimse kullanmaz ama en büyük olmanın ekmeğini yiyor sanırım. Hizmeti ne kadar iyiyse tasarımı, kullanıcı deneyimi o kadar kötü Amazon'un.

Çalışıyorsa bozmayalım diyorlar ondan yapmıyorlar diyeceğim çalışmıyor da. Kategoriler yanlış, arama düzgün çalışmıyor. Bazı ürünün linkini biri paylaşıyor mesela o zaman görebiliyorum ama aramaya gelip de ürünün adını bire bir yazdığım zaman listelenmiyor. Bir kere yaşadığım şeyler de değil bunlar yani hep oluyor. Zaten çalıştırdıkları mühendisler buradan Kars'a yol olur, isteseler düzeltirler yani.

İlk Türkiye'ye geldiklerinde daha kötüydü canlıda test yaptırdılar resmen bizlere. Şu anki düzgün hali öyle söyleyeyim asfsgdh
  • chicha_v2  (20.01.22 11:47:56)