kesinleşme şerhi'nin anlamı (asliye ceza mahkemesi sonucu)

trafik kazası sebebiyle dava açılmıştı babama asliye ceza mahkemesinde. hatırlayanlar olabilir, dolmuş şoförüydü. hagb ve avukatlık ücretlerinin tarafımızca ödenmesi kararı çıktı.

sonra istinafa gidenler oldu. uzun sürer diye beklerken istinaf da sonuçlandı. ilk mahkeme kararını onaylamış görünüyor.

avukatımız vekalet ücretlerini ödeyebilirsiniz, karar çıkmış diye mesaj attı ama emin olamıyorum. çünkü ilk karar çıktığında da aynısını demişti, ödeyin kurtulun şeklinde. ben de iban için vs karşı taraf avukatları ile görüşürken avukatlardan biri 'karar daha kesinleşmedi ki, istinafa gidebilir, kimseye ödeme yapmayın' dedi.

bunu duyunca mahkeme kalemine sormuştum, o da kesinleşme şerhlerini bekleyin evet istinaf yolu açık dedi. avukatımıza sordum, böyle diyorlar diye. aa evet, bekleyin dedi bu sefer.

şimdi de emin olamıyorum. uyapta 'kesinleşme şerhi' adı altında bi evrak var evet. ama dosyaların listelendiği ana sayfada hala 'istinafta' yazısı var. mahkeme kalemi de hala istinafta görünüyor, ama sizin açınızdan kesinleşmiş dedi, avukatınıza sorun dedi. ama üstte anlattığım durumdan olayı bi emin olamadım.

bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim. teşekkürler.

Şimdi verilen kararı bilemiyoruz ama kesinleşme şerhinin olayı şu.
Bir karar kesinse
veya
itiraz hakkı/temyiz hakkı olup bunu kullanmamışsa
veya
bu hakkını kullanmış ve itirazı/temyizi bir karara bağlanmışsa
kesinleşir.

Burada BAM (istinaf) kararına bak.
Kararda "sanık elorelia yönünden verilen kararın kesin" gibi bir ibare vardır. O zaman karar kesindir zaten kesinleşmesini beklemene gerek yok.

Ama bu BAM (istinaf) kararı kesin olmayabilir (yani yargıtaya temyiz, üst mahkemeye itiraz hakkı) olabilir.

Kararın son kısmını görmek lazım.
  • infernalcadre  (18.01.22 14:32:55)