Tsh ve Tsh antikor testi geç çıkması

Merhaba, dün eşime tiroit için kan testi yapıldı. Pazar 11’de aldılar kanı. Diğer sonuçlar çıkmasına rağmen bu iki sonuç tam 24 saatte çıktı.

Kan bekleyip bozulmuş mudur? Yani saklama koşullarından dolayı yanıltıcı sonuç verir mi?
Çok yüksek çıktı da. 4 ay önce yapılan kan testi Tsh 1,38 ilken şimdi 60’a çıkmış.

Bazen cihazdan dolayi yanlis sinuc olabiliyor, biokimya teknikerinin panik deger okarak doktorunuza bildirmesi gerekiyor normal sartlar altinda...
doktorunuz degerlendirip tekrarlatacaktir, gitmeden doktorun sekreterini arayip sonu gostermesini tekrarlamaya gerek olup olmadigini sorabilirsiniz

Ps. Tabi ozelse
  • eja  (17.01.22 19:21:21)
Tiroid fonksiyonu bakılacak kan bekletilirse yanlış çıkar, genelde laboratuarlar bunu bilir ve bekletmezler. Ben tiroid hastası olduğum için sürekli tahlil yaptırıyorum. Eğitim araştırma hastanelerinde de hemen çıkmıyor, 24 saat sonra çıktığı oluyor. Sizinkinde yazdığınız 60 doğru ise yani 6.0 yerine 60 yazmadıysanız garip bir durum var. 6.0 ise de antikor testi ile korelasyona bakmak gerekir herhalde.

  • curukturpkokusu  (17.01.22 20:12:21)
Kanı vakitlice (2 saat içinde) santrifüje edip serumu ayırmışlarsa -ki işin profesyoneli herkes böyle yapar- günlerce bekleyebilir oda sıcaklığında. Üç günde bir şey olmadığını ben bizzat gözledim

  • sagini solunu bilmez cahil  (17.01.22 21:50:14)