iskansız ev hk.

iskanı olmayan ancak kat mülkiyeti tapusu olan bir ev nasıl olabilir? eğer yasal olarak böyle bir şey mümkünse böyle bir ev alınır mı? -zerre anladığım bir şey değil ancak netten okuduğum kadarıyla iskan olmadan kat mülkiyeti tapusu alınamıyor. ama kat mülkiyeti tapusunu emlakçı gösterdi-

ben de çok merak ettim hocam , özelden mesaj gelirse bana da yazar mısınız

  • bbb_1  (16.01.22 22:14:17)
eski binalarda iskan belediyelerde bile gözükmüyordu, imar barısında bu kişiler sırf iskan sorunu yaşamamak adına imar barısından faydalandılar.

  • liberal  (16.01.22 22:35:30)
Acaba emlak barışı ile düzenlenmiş olmasın? Çok bilgim yok ama sanırım eski iskansiz yapilarbu şekilde oturum belgesi (iskan degil) alıp kat mülkiyetine geçebilmiş.

  • vampir akrep  (16.01.22 22:35:39)
@bbb tabi özelden bir şey gelirse yazarım sana da
@liberal eski bina değil. sıfır, oturuma başlayanlar var ama
@vampir dediğim gibi sıfır bina,imar affı olacağını sanmıyorum
  • unabomber  (16.01.22 22:39:43 ~ 22:40:01)
hocam en iyi cevabı, dairenin bulunduğu ilçe belediyesine gidip öğrenebilirsiniz. orada daire ile ilgili istediğiniz tüm bilgileri veriyorlar ada parsel bağımsız bölüm no.su verince.

  • benim de soyleyeceklerim var  (16.01.22 23:40:09)
Sıfır binaysa, yapı kullanım izni (iskan) alınmadan tapuda cins değişikliği olmaz, kat mülkiyetine geçilmez.

Kat mülkiyet tapusu varsa, iskanı olmadığı bilgisini nasıl aldınız?

Gösterilen tapu, yeni tip tapu mu? Kat mülkiyeti yazısı ortalarda solda yazıyla yazan

Yoksa eksi tip tapu mu? Üst taraflarda yan yana Kat mülkiyeti - kat irtifakı vs yazıp da kutucuğa X koyulan tapu mu?

Hani eski tip tapuysa kat mülkiyeti kutucuğuna yasa dışı bir X koyulmuş olabilir mi?

İskanı olmadığı bilgisini nereden aldınız tekrar soralım?
  • John Bloor  (17.01.22 10:08:18)
Ben de tam tersini sorayim. Yeni binada iskan var ama kat irtifakli gozukuyor. Muteahhit imar affina sokmadik diyor. Bu nasil oluyor?

  • dunal  (17.01.22 11:23:31)
evin kat irtifaklı olma durumuda olabilir , e-tapudan incelemenizi tavsiye ederim

  • nivoandmira  (17.01.22 12:21:54)
@dunal

yeni bina da olsa proje dışı bir şey yapılmıştır, o yüzden imar affına başvurun iskan alınmıştır.

Ama kat mülkiyetine geçiş için bir o kadar daha masraf yapılması lazımdı onları yapmamışlardır.
  • John Bloor  (17.01.22 12:48:14)
@John, iskani olmadigini emlakci soyledi. kat mulkiyeti tapusunu da gosterdi. sadece bankadan kredi cikmaz onun disinda bir sey olmaz dedi. yeni tip mi bilmiyorum ama x degil de kat mulkiyeti yaziyordu.

  • unabomber  (17.01.22 13:03:09)
İskanı olmayan, kat mülkiyeti olmayan ama kat irtifakı olan dairelere bankalar kredi veriyor mesela.

Bunun kat mülkiyeti olmadığı halde neden vermiyorlarmış?

Bankanın bile riskli görüp onay vermediği evle siz neden bu kadar ilgileniyorsunuz?

Bence başka yer bakın.
  • John Bloor  (17.01.22 15:53:14)
Bircok emlakci bir konuda bilgisi yoksa kafadan sallayabiliyor, bunu da dikkate almak lazim.

  • dunal  (17.01.22 19:18:09)
@John ev yeni ve benzerlerinden ciddi miktarda hesaplı. dediğin doğru sanırım. riske atmamak lazım.

@Dunal deyaylarını bilemiyorum ama emlakçı aynı yerde pek çok ev satmış, hala orada satılık en az 6-7 dairesi var. en azından burası hakkında bilgisi olduğunu sanıyorum.
  • unabomber  (18.01.22 01:00:34)