1 ev için 3 kira sözleşmesi yapılabilir mi?

1 ev var kiraya vereceğimiz ama 3 ortak var. herkes kendi banka hesabına parasının yatmasını istiyor. 1 ev için 3 kira sözleşmesi yapılabilir mi? böyle bir şey var mı?

eğer yapılıyorsa ev 4.500 tl'ye kiraya verilecek. herkes kendisinin alacağı rakamı 1.500 tl mi yazıyor?

edit; 3 ortakda birbiriyle konuşmuyor.

tek sözleşmede kiracı ve kiralayan olarak bütün taraflar belirtilecek.

  • floydian  (16.01.22 19:51:14)
tek sözleşmede taraflar ve yatacağı hesabı belirtebilirsiniz. herkes imzalar sıkıntı ortadan kalkar.

  • kljgslsdkjsd  (16.01.22 19:59:21)
@floydian 3 ortakda birbirleriyle konuşmuyor. kira vergiside ayrı ödenecek o açıdan da sorun olmaması önemli.

  • ayseee  (16.01.22 19:59:23 ~ 20:00:22)
hukukçu biri daha iyi cevap verir o zaman bu soruya. ben bilmiyorum. en temizi biri aracılık etsin hepsiyle iletişimi olan.

  • floydian  (16.01.22 20:00:29)
kira sözleşmesi yazılı olmak zorunda bile değil o yüzden farketmez. bir sözleşmeye kiraya veren olarak üç kişinin adını ve hesap bilgilerini yazıp her ayın x'inde şu 3 hesaba y'er lira olarak ödenecektir şeklinde bir madde koyarsınız olur biter. vergiyi de internetten kolayca halledebiliyorsunuz sözleşmeye falan gerek yok onun için.

üçüyle de konuşan biri vardır mutlaka o hallediversin bir zahmet. kiralayan olsam karşı tarafın kendi arasındaki sorun yüzünden 3 defa ayrı ayrı sözleşme imzalamak için vakit ayırmazdım şahsen.
  • hadsafhada  (16.01.22 20:21:45 ~ 20:25:28)
Cevap değil ama ben de kiracı olsam uğraşmazdım +1

Parayı 3 ayrı yere göndermek de garip gelirdi bana.

3 farklı kişiye depozito mu yollayacak çıkarken 3ünden ayrı ayrı geri istencek vs

1 kişi vekaleten 3ünün yerine imzalasın bence de.
  • ceketimi alip cikcam  (16.01.22 20:38:45)
Hocam en iyisi emlakciya salın.

Her şeyiyle emlakcinin ilgilendiği bir evde oturmuşum. Kirayı dahi emlakcinin hesabına yatıriyordum. Hiçbir şekilde ev sahibine doğrudan ulaşamamistim 4 sene sonra çıkana kadar.
  • materyalist imam  (16.01.22 20:47:26)
konudan bağımsız ek bir şey söylemek istiyorum;
yarın öbür gün evin musluğu patlar, kombisi arızalanır vb. kiradan düştüğünüzde üç ev sahibi de ayrı ayrı arayıp "banane kardeşim ödeyeceksin" bıdı bıdı konuşur. birbiriyle anlaşamayan 3 kardeş kiracısına var ya ohooo. ben de yaşadım da bunu o yüzden.

  • neira  (16.01.22 22:24:20)
bir ortak tanıdık hepinizden imza alacak, kontratoda hepinizin banka detayı yazacak. toplam 4 sözleşme yapılıp herkesin imzası herkeste olacak.

  • liberal  (16.01.22 22:37:32)
yapılabilir neden yapılmasın. hukuken mümkün ama pratikte sorunlara yol açabilir.
1-3 ortağın da ayrı ayrı beyanname vermesi lazım
2-olası bir tahliye davasında kiracı çakallık yapıp diğer kira sözleşmesini öne sürerek benim ev sahibim o değil diyebilir, sözleşmenin reddi nedeniyle 2 sene tahliyeyle uğraşırsınız
3-eve zarar verilirse de iş sıkıntılı. hangi birisi zararın tespitini talep edecek?

nereden baksanız bakın sıkıntılara yol açabilir.
  • trajikomix  (16.01.22 23:34:53)
Sozlesme 1 adet 4 kopya olacak.
Kira vergisi zaten her durumda ayri odenir.

  • darkrocq  (17.01.22 13:30:33)