Martı scooterları çalmıyorlar mı?

Çok param olsa bile bu işe girmezdim sanırım. Sokakta görüyorum biri bunu alsa sanayiye götürse takip cihazı varsa çıkartırsa ister kendi kullanır ister satabilir. Bu olmasa bile araba çarpar biyere düşer bi sürü riski var. Mantığı nedir bunun nasıl kâr sağlanıyor anlamış değilim. İyi niyetli bi girişim olarak kalacak heralde.

O aletler adetli alınınca oldukça ucuz olan aletler, çok değerli cihazlar değiller yani. 48-50 saat kadarlık bir kullanımda kendini amorti edebiliyorlar ki emin ol istanbulun bir çok yerinde bir haftasonunda bile scooterların büyük kısmının ücreti çıkıyordur. Zaten belalı mahalleler kapsama alanı dışında, o yüzden çalınma çok büyük bir risk değil. Ben aksine para bastıklarını düşünüyorum.

  • roket adam  (16.01.22 18:58:18)
Martılar özel üretim/tasarım cihazlar, yani çalıp, satın aldım ben bunu diyerek kullanamazsın, satılamaz da yani.

  • atom karincanin torunu  (16.01.22 19:00:02)
İyi niyetli girişim mi :))
Adamlar para basıyor.

Cihazın maliyeti etse etse 2 bin eder. Hadi 3 olsun. Martı kendi üretiyor zaten scooterları. 2-3 bin liralık cihaz için kim hapse girmeyi göze alır ki? Üstündeki gps sürekli aktif. En son nerede olduğuna bakıp cihazın nerede GPS'inin söküldüğünü direkt anlarlar.

Bazı cihazlar zarar görüyor evet. Bi tanesinin üstünden gözümün önünde kamyonet geçti. Alet kullanılamaz hale geldi ama binlerce cihaz var birçok şehirde. Zaten kullanımı ucuz da değil. Çok kısa sürede maliyetini çıkartır.
  • himmet dayi  (16.01.22 19:00:37)
Martı markası özelinde düşünürsek, kendileri ürettiği için ucuza geliyordur aletler (haliyle yedek parça bakım filan ucuz) Mesela şu an ki ücretlere baksak ve aletin 2000 tl olduğunu düşünsek kaba bir hesaplama ile aletin 24 saat kullanılmasıyla kendi parası çıkıyor.

Yine kaba bir hesapla günde 5 saat çalışsa bu alet 30 günde 150 saat yapar. 150 saat 9000 dakika yapar. 9000 dk x 1.29 tl=11,610 TL yapar (açılış ücreti olan 1.99 u hesaba katmadım.)

Yani ayda 11,610 tl kazandırıyor. 2000 Tl aletin ücreti, 4610 TL diğer tüm giderler (vergi personel bakım vs.) Bir alet Aylık 5000 TL para bırakıyor temizinden.

Bir bölgede 100 tane olsa 500.000 TL yapar. Bu kar ile 250 yeni alet alabiliriz.

Yani 100 adet alet 1 ay çalışırsa 2. ay 250 adet daha alabiliyorum. O ilk aldığım 100 adet ister çalınsın ister bozulsun.

Ayrıca evet tüm cihazlarda gps var sürekli takip ediliyor.
  • infernalcadre  (16.01.22 19:40:24)
link diye bir alternatif çıktı, yurtdışı firması. hem scooterlar daha iyi hem de bir yere bağlamadan direk bırakıp gidiyorsun, millet mal gibi kaldırımın ortasına bırakıyor hatta. o çalınmazsa hiçbiri çalınmaz.

  • passion rules the game  (16.01.22 19:50:00)
çalınıyor zaten. gps dediğiniz şeyi taklaya getirmenin maliyeti 200 lira var yok.

  • Efoody  (16.01.22 19:59:18)
Şarjı nasıl oluyor o da bi gider kalemi değil mi? Bence masrafı gelirinden fazladır

  • ir mania  (16.01.22 20:50:37)
masrafı giderinden fazla olsa şirket bu kadar zaman nasıl ayakta kalsın? üstelik o kadar altın yumurtlayan tavuk ki bir sürü taklitçisi çıktı. hepsi de para kazanıyor. senin hesabın (eğer varsa öyle bir hesap) yanlış.

  • himmet dayi  (16.01.22 21:42:21)
Hem soruya hem yorumlara cevap vereyim ;

1)Çalınıyor, bunun maliyetini zaten göze alıyorlar. Hata yeni çıkan rakibi link hiç kilitlemiyor scooterları. (Avrupada uzun zamandır böyle)
2)Martı artık kendi üretmiyor, yeni scooterlar Segway marka.
3)Geçtiğimiz yıllarda kendi yaptıkları açıklamaya göre bir scooterin ömrü 3-4 hafta arası. 3-4 haftada bir her scooterin yenileme maliyeti oluyor.
4)Karlı değil, yatırımlarla ayakta duruyor. (Bu da beklenen/hesaplanan bir durum zaten)
5)Şarj için ciddi bir operasyon dönüyor, geceleri kamyonetlerle toplayıp yeniden dağıtıyorlar.
  • talasas  (16.01.22 22:11:54)
Su an memleketin en karli isi bu olabilir.

ilk ciktiginda sahibi baskalari da girmesin diye ayda milyonlarca zarar ediyoruz dedi.
Ben oturup hesaplamistim, oyle bir zarar etmek icin gunde 50 aleti parcalamak gerekiyordu. Boyle ucuk bir rakamdi.

Sonra da kanun cikardi su an istesen de o isi yapamazsin.
En az 250 arac alman gerekiyor sirket acman icin.
Hatta sayi 1000 olacakti sonra dusurduler belki geri 1000'e cikmistir.

Zaten izni alsan da barindirmazlar muhtemelen.
  • divit  (17.01.22 01:59:42)
Heh buldum hesabi.
Ayda 1,5 milyon dolar zarar ediyorum demis.
Maasi ve tum giderleri ciksan bile ayda 33 alet parcalaman gerekiyor o zamanki hesapla.

Su an muhtemelen 100 falandir.
  • divit  (17.01.22 02:05:45)
aynen o çok zarar ediyoruz muhabbeti sektör kalabalıklaşmasın diyeydi, yoksa bin tane şirket oldu bunların hepsi para yakıyor olamaz şu anda.

  • roket adam  (17.01.22 02:17:49)