Helikobakter pylori'den olan gastrit antibiyotikle ne kadar zamanda geçer?

Midemde gastrit ve yara vardı.
Endoskopide helikobakter pylori çıktı.
14 günlük antibiyotik tedavim başladı.

Eğer bu tedavi işe yarayacaksa gastritim ne zaman geçer? 14 günün sonunda mı yoksa daha uzun bir zamandan sonra mı?

Elimdeki mide koruyucu, Gaviscon şurup gibi ilaçları 14 günden sonra da bitene kadar kullanmaya devam edeceğim. Bittikten sonra bir süre kullanmayınca ne olduğuna bakıp şikayetim devam ederse tekrar doktora gideceğim.

Yaşayanlar deneyimlerini paylaşırsa çok sevinirim.

Benim de midemde yara vardı. Uzunca süre dikkatli beslendim. Biraz sürdü yani duzelmesi sanirim.

Ama benim asıl sormak istediğim endoskopi korkunclu bir şey mi?
  • abuzer  (16.01.22 11:46:21)
Endoskopiyi bayıltarak yapıyorlar. Bunun için yanınızda bir refakatçi ile gitmeniz yeterli.
Ben refakatçi şartını bilmiyordum. Tek gittim. Bayıltılmadan yaptırdım. Biraz da merak ediyordum nasıl olacak diye.
Tabii ki kötü bir deneyim. Boğazınıza bir şey sokuluyor ve öğürme refleksiyle dışarı atmak istiyor bedeniniz. O mide bulantısına katlanmanız gerekiyor. Nefes alıp ver diyorlar ve bunu yapabilirseniz iyi geliyor. Bazı anlar hortumun içinizde olduğunu ama öğürmediğinizi hissediyorsunuz. Uzun sürmeden tekrar öğürme geliyor. Sona doğru aç midemdeki sıvıyı dışarı attı bedenim.

İşlem birkaç dakika sürdüğü için kısa sürede kurtuluyorsunuz. Ve bir süre, günlerce, etkisi devam ediyor o tuhaf tecrübenin. Bazen hortum içinizdeymiş gibi hissediyorsunuz.

Bu olaydan sonra yabancılık hissettiğim bedenime biraz daha yakın hissetmeye başladım. O hoşuma gitmeyen; iğrendiğim, görmezden geldiğim, bastırdığım gerçekliklere karşı anlayış ve şefkat oluştu içimde.
  • santimantal  (16.01.22 12:27:25)