tavada yumurta pişirme

iki tarafı da kızarsın ama çok pişmiş olmasın istiyorum. bunu ben yapınca fazla pişiyor ve yenecek hali kalmıyor katılıktan. yağı da bol koyuyorum tereyağı ve ayçiçek yağı olarak. tavayı geniş seçip maksimum ateşte mi pişirmek lazım acaba iki tarafı da? tava boyutu, ateş, süre gibi faktörler nasıl seçilmeli?

Orta ateşte zeytinyağı ya da tereyağını ısıtın.
Kase içine kırdığınız yumurtaları, sarısını dağıtmadan tavaya geçirin.
Beyazları daha hızlı pişecektir, pişen beyaz kısımları sarı kısım üstüne katlayın ve tamamını ters çevirin.
Yumurta sarısının tavaya teması olmadan çevirmiş olursunuz.
  • archmage mahmut  (15.01.22 16:10:20)
orta sıcaklıkta veya yüksek, karıştıracaksın böylece iki tarafı da pişer ama karıştırmış olursun. çok karıştırmazsan beyaz ve sarı kısımları belirgin olur. orta karar karıştır, gözlemliceksin pişirirken.

altını kapattıktan sonra da pişmeye devam eder, onun için de 1 dakika da onu hesap ederek erken kapat.

afiyet olsun.

karıştırmak istemiyorsan düşük ısıda pişir alt tarad tam pişer üst kaysı kıvamı olur.
  • çih  (15.01.22 16:10:32)
Yüksek ısıda yapmanız lazım, ben şöyle yapıyorum;

yumurtayı bir kasede güzelce çırpın, zevkinize göre tuzunu ve karabiberini atın. yağladığınız (bol yağlı olmasına gerek yok, tereyağı sahanda yumurta için uygun sıvı yağ kullanın yoksa yanabilir yağ tava ısınırken) ve önceden yaklaşık 60-70 saniye ısınmış yapışmaz tavaya yumurtayı dökün ve izleyin. tava yumurtanın sıkışmadan dağılacağı kadar büyük olmalı ve tabanı düz olmalı. ortası yüksek tavalar yumurtanın orta kısmını incelttiği için çevirirken yırtılıyor.

kenarları hemen opaklaşıp pişmiş görüntüsü almaya başlayacak bundan 3-4 saniye sonra tavaya temas eden yüzeyin tamamı katılaşmış ve çevirmeye uygun hale gelmiş olacak ancak üst kısmı hala cıvık olacak. işte bu aşamada genişçe bir spatulayla yumurtayı çevirin ve hafifçe rengi koyulaşana kadar (ya da zevkinize göre) bekletip yine spatulayla ocaktan alın.

Ben genelde çevirme olayına hiç girmeden üstünün cıvık ama altının katılaştığı o aşamada peynir rendesiyle birlikte jambon, mantar ya da kavurma koyup içi tam pişmeden rulo yapıp öyle alıyorum ocaktan.
  • akhenaten  (15.01.22 16:45:23 ~ 16:52:23)