[]

nft

bu nft muhabbeti şu değil mi? mesela ben bir yağlı boya yaptım bundan 1 tane var. ancak paintte çizdiğim resmi sonsuz kere kopyalayabiliriz. nft ise o ilk yaptığım paint resmini biricik hale yetiriyor. yeni yeni kopyalar olsa da ilk yaptığımın diğerlerinden farkı ilk olması oluyor. tıpkı mona lisa'nın replikası olsa da ilk halinin biricik olması gibi. doğru mu anladım?

nft fotoğrafçıları görmeye başladım son zamanlarda. fotoğraflarını satıyorlar. alan kişiler bir ressamın tablosunu almakla aynı amaçla alıyorlar değil mi? şu fotoğrafçı baya iş satmış mesela.

twitter.com

iyi para kazanan var mıdır? açıkcası bana biraz bir trend olduğu için ve birbirlerini desteklemek için alıyorlar gibi geliyor. herhangi bir fotoğrafçının işini mona lisa gibi ilerde yüksek ücretlere satabilmek mantıklı gelmiyor.

 
En pahalı NFT satışını Refik Anadol yaptı, sırt sıvazlamalık bir durum yok yani kimse birine destek olmak için 1 milyon dolar vermez.


  • Zaman Tamircisi  (14.01.22 19:08:25) 
şöyle düşün, mona lisanın orijinalini almak için milyon dolarlar öderken, başkasının yaptığı replikasını 250 TLye alabiliyorsun.

NFTde olay copy/paste ile kopyalanabilir içeriği almaktan ziyade aldığın dijital eseri gerçek sahibinden veya sertifikalı almak. Cem yılmazın NFTlerini başka hesaplarda satıyor ama aldığın kişi Cem yılmaz olunca değerli oluyor.
  • admin  (14.01.22 19:20:54) 
evet aslında dediğiniz gibi. milyon dolarlar ödenen nft'lerin çoğu ise kara para aklama amaçlı.


  • rose parks  (14.01.22 19:23:03) 
Yalnız çok bilinen bir yanlış, nft alınca eseri almıyorsunuz. Çizimdir tablodur hala sahibinin oluyor. Aldığınız şey, yani non-fungible-token, sadece o resme giden bir internet linki.

Mesela, resmin yüklendiği site kapandı. NFT'niz çalışmayan bomboş bir linke dönüşüyor.

özet olarak: DOLANDIRICILIKK.
  • aguen  (14.01.22 19:24:27) 
Tek sıkıntı biz dedik diye o tek özgün kopya olmuş oluyor. Dijital şeyler medya gereği taklit edilmesi mümkün şeyler. (yapılan eserin aynısının tekrar yapılması değil de data olarak 1:1 kopyalanabilmesi)

Hali hazırda belli kitlelere erişimi olan insanların koşarak nft satmaya başlaması da biraz şey geliyor bana. Kriptolu bişeyler yapasımız vardı da sanat sepet dedik gibi.

Ben dijital sanatçıyım eserlerimi satacak mecra çıkmış satayım. Ok

Dijital "sanat" satılıyormuş hemmmmen bişeyler "yapayım" da satayım. Öeh

Makul şeyler de oluyordur elbette ama üstte yazdığım gibi genel olarak.

~Bu arada benim işim sanat sepet ve telif ile, sanat okulu okudum, sanat sepet diyerek aşağı görmüyorum herhangi bir şeyi. Ben para kazanma maksatlı nft satsam anonim olarak yapardım utancımdan ama :D
  • hedep  (14.01.22 19:25:34 ~ 20:04:37) 
NFT dolandırıcılık maalesef.

Yüksek para verenler de el altından paralarını geri alıyorlar. Hype'a kaptırıp parasını yatıranları tokatlama yöntemi bir nevi.

Zaten sanat sepet tayfanın günümüzdeki en önemli işlevi kara para aklama, vergi kaçırma vs. Onu biraz daha efektif hale getiriyor bu yöntem, yeni fiziksel resim yapmakla, sergiyle falan da uğraşmana gerek kalmıyor :) Covid dönemine denk gelmesi muhtemelen tesadüf değil.
  • plutongezegendegilmi  (14.01.22 19:32:07) 
Harika bir kara para aklama aracı. Yani kara para aklayacak olsam ilk seçeneğim bu olurdu benim.

Ssg durumu güzel açıklamış burada. eksisozluk.com
  • uvbray  (15.01.22 05:20:15) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.