Faiz hesabını niye yapamıyorum?

Ek'e resmini koydum.

253 liralik fatura. Aylik yuzde 1,8 faiz orani var. 12 taksit yapinca duz mantikla 1,8x12 yapiyorum ve 21,6 cikiyor. Ama gelin gorun ki 253 liranin faiz tutarina 32,86 lira diyor. Bunu anaparaya bolunce de sonuc yuzde 12,9 cikiyor.

Bu kadar fark nasil oluyor? Faiz orani hesabini nasil yapabilirim (yani "1,8 faizden 5 aya yayarsam yuzde şu kadar, 8 aya yayarsam yuzde şu kadar faiz oderim" diyebilmek istiyorum)?

Faiz orani aylik yuzde 1,8 ise, en azindan yuzde 21,6'ya yakin bir seyler bulabilmem lazimdi sanki?

birlesik faiz oluyor cunku. basit faiz degil.

elimizde 100 aylik yuzde 10 faizle. iki ay sonra 120 tl olmaz. 100+10, 110+11= 121 tl olur.
  • camussar  (14.01.22 01:51:28)
@camussar: iyi de ben 21,6 buldum, uygulanan faiz orani 12,9. Sizin hesabiniza gore uygulanan faizin, benim buldugumdan yuksek cikmasi lazim.

  • hlot  (14.01.22 01:55:06 ~ 01:56:46)
hesap soyle, her ay belli bir para oduyorsun ya. anapara ve buna mukabil hesaplanan faiz dusuyor. butun mortgage hesaplamalari da boyle.

ilk ay 253 icin faiz
ikinci ay (253-253/12) icin faiz oduyorsun
  • camussar  (14.01.22 02:05:01)
Toplam faiz oranini kisa yoldan bulmak icin bir yol yok o zaman?

"Aylik 1,8 ise 10 aylik faiz orani yuzde 18" gibi?
  • hlot  (14.01.22 02:07:38)
2 tane konu var. biri mevduat, biri mortgage. hesaplamari farkli.

herhangi bir mortgage hesap makinesine bu verileri gir, gorursun aylik tutari. yillik faizi hesaplamak kolay, 23.86. ama aylik odeme tutarin, anapara azaldigi icin dusecek.
  • camussar  (14.01.22 02:12:52)
şimdi şöyle ki, @camussar'ın da dediği gibi, eşit taksitli kredilerde anapara ödemesi oldukça ödenen faiz tutarı düşmeye başlar. bankalar da faiz tutarlarını "kalan anapara" üzerinden aldıkları için bu çok olağandır. ilk taksidinizde 10 birim faiz ödüyorsanız, ikinci ay 9, üçüncü ay 8 diye gider. vergiler de bu faiz tutarlarının üzerinden alındığı için onlar da aydan aya düşer. fakat eşit taksitli kredi olduğu için azalan faizlerin karşısında anaparayı arttırmak gerekir ki taksit tutarları her ay birbirinin aynısı olsun.

düz mantık ile yani anapara bölü faiz tutarı ile ulaşamazsınız bu tutarlara. zira her ay farklı faiz ödüyorsunuz. bunun yerine online ortamlarda bulabileceğiniz excel dosyaları ile kendiniz taksit sayısına göre ayarlayarak ödeyeceğiniz tutarı hesaplayabilirsiniz. en kısa yol bu olur şu durumda. formül olarak ise kısa bir yolu yok.

şurda bi tane var mesela bymmb.com
  • posthuman  (14.01.22 14:32:40 ~ 14:34:32)