B12'yi iğneyle almak ve besinlerden almak arasındaki fark?

Eğer ben doğru düzgün b13 içeren besinler tüketmiyorsam ama her hafta b12 iğnesi vuruluyorsam bu yeterli olur mu? Ve bunlar arasındaki kıyas nasıl? İğne, besinlere göre çok daha iyi, gibi bir durum mu var?

aslında b12 vitamini içeren besin yok, bitkilerin üzerindeki belirli bakteriler b12 üretimini gerçekleştiriyor fakat üretim yöntemlerinden dolayı bu faydalı bakteriler de bitki üzerinde yaşayamıyor bu yüzden doğal yollarla b12 yi almamız gittikçe zorlaşıyor

b12 vitamini zor depolanan ve zor tükenen bir vitamin, eğer kritik değerlerin çok altındaysa doktor buna göre iğne yazar, ilk 5 iğne gün aşırı, ikinci 5 iğne haftada 1, üçüncü 5 iğne ayda 1 vurularak b12 depolarını hızluca doldurursun ve bu seni uzun süre götürür

b12 seviyen kritik derecede düşük değil fakat yine de düşükse hap şeklinde takviye alabilirsin
  • freebird5406_2  (13.01.22 19:40:24)
midede üretilen, 'intrinsik faktör' denen bir madde mide boşluğuna salınıyor. B12 bu moleküle bağlanarak emilebiliyor, yoksa olmuyor. Yani, midenin bunu üretiminde bir sıkıntı varsa ağız yoluyla kürek kürek b12 de alsanız emilmiyor.
Doktor bir müddet hap, kapsül vb ile b12'de yükselme görmezse yaslar iğnesini. İlk vakit yoğun enjeksiyon sonrası ayda bir iğne yeterli görülüyor genelde.

  • abbabaabbaababbabaababbaabbabaab  (13.01.22 19:59:29)