sizce bazı kafelerin birkaç basamak yukarıda olmalarının sebebi nedir?

merhaba,
bir ödev yapıyorum da, saçma da olsa farklı fikirler işe yarar. bir kafeterya var ve dışarısıyla aynı kotta -yükseklikte- değil, kafeye girmek için bir iki basamak çıkmak gerekiyor. bu tasarımın ne gibi faydaları olabilir?

insanın yüksekte oturma arzusu. manzaranın daha iyi gözükmesi; caddenin, insanların.

  • çih  (13.01.22 18:45:31)
yağmurda içeriye su dolmasını/su basmasını engellemek.

  • kibritsuyu  (13.01.22 18:48:12)
Ülkenin altyapısı çok kötü cidden su basmasın diye yükseltilmiş olabilir fakat mimari açıdan soruyorsan bu kot farkları mekanların kullanım amacı farkını hissettirmek için de kullanılabilir, örneğin yeterince büyük bir evde salonun oturma kısmı ile yemek bölümünü de bu şekilde kot ile ayırabilirsin

  • freebird5406_2  (13.01.22 18:56:15)
-ev havası vermesi. eve girip, çıkarken merdiven çıkıyoruz. ve diğer insanlarla karşılaşıyoruz.

  • dokunmakalbime  (13.01.22 20:45:50)
sokaktan biraz daha izole olması ekstra güven veriyor bana. sokaktaki kalabalık kir çamur araba egzozu vsden uzak oluyorsun.

  • roket adam  (13.01.22 22:47:08)
Sokaktan izole olması +1. Kaldırımın üstünde ya da dibinde oturmaktan nefret ediyorum kafelerde. Sokağın ortasında oturmaktan farkı yok benim için. Gürültü, yoldan geçenlerin dibinden yürümesi ve avel avel sana bakması, sokağın pisliği tozu, yemek yerken ufak çocukların da canı çeker mi kaygısı...

  • pembe mezarlık  (13.01.22 23:00:42)
sebebi mi faydaları mı? kadıköy gibi yerleri düşünüyorum kafe iyi olsun diye tasarlanmamış sonradan kafe olmuş sanki oralar, gerçi özellikle oraları da seçiyor olabilirler. eğimli yerde kot farkından dolayı olabilir, ortak bi giriş kat kotu olacak ya arazinin yüksek olduğu yerden düzayak bile yapsan düşük tarafta merdiven çıkmak zorunda kalırsın giriş düşük taraftansa. şurdaki 3. diyagramdaki gibi www.google.com

çok yağmur yağdığından yükseltilmiş olabilir. bodrum kat vardır ışık alsın diye tavana yakın pencere koymuşlardır, giriş kotu yükselmiştir.

mekanı sokaktan ayırmak +1 iyi bir fayda. bi de zararını söyleyeyim: tekerlekli sandalyeyle erişimin zorlaşması. rampanın eğiminin düşük olması gerektiği için çok uzun çıkıyor onu sığdırmak problem. rampa koyup geçilmiyor.
  • curious mind  (14.01.22 00:02:45)