iphone 8 alayim mi?

3 yildir iphone 8 (plus degil düz 8) kullaniyorum. gayet de memnunum hic sikinti yasamadim. ama simdi yeni bir tel almam gerekiyor. parasi acisindan iphone 8'ler cok uygun. ama tabii en son iphone 13 mü 14 mü gelmis takip etmiyorum. bu bayagi eski kalmis galiba. eskiligi umrumda degil calistigi sürece. iphone 8 alsam beklemem gereken bir sorun olur mu, eski model almanin ne sikintisi olabilir, bir yardimci olabilir misiniz? tesekkürler

ne kadar iphone 8?

bence onu alacağına iphone se al çünkü.
  • jelly bear  (13.01.22 15:11:28)
yurtdisindayim ben, 229 eur.
SE'yi bilmiyordum, Iphone X baktim bir de. genel olarak kücük tel seviyorum.
SE de X de 100 eur daha pahali 330 civari.
fark ne olur 8'le karsilastirinca? hiz performans filan mi..
  • kaputt  (13.01.22 15:19:10 ~ 15:19:18)
Biliyorsunuzdur, iphone bir süre sonra modellerine güncelleme vermeyi bırakıyor. Yine 8 alırsanız telefonunuzu umduğunuz kadar uzun kullanamayabilirsiniz. Ben olsam 13 filan olmasa da 1-2 model üst alırdım en azından.

  • helena  (13.01.22 15:41:58)
iphone SE (2020)'nin içi = iphone 11.

8 yerine SE almak seni birkaç yıl daha fazla idare etmesini sağlar yani.
  • nhk ni youkosu  (13.01.22 15:47:05)
browser.geekbench.com

ben çok teknik fark anlamayan birisiyim ama yeni bir apple cihazı alırken her zaman buradan benchmark puanlamasına bakarım. hız-performans konusunda az çok kafada bilgi oluşturur.

iphone 8'in puanı 909 iken iphone x'in 909. demek ki iphone 8 ve x arasında bir karar vermeniz gerekiyorsa ekranı, kamerası, malzemesi vb. vb. olmalı çünkü performans aynı gözüküyor.

iphone SE 2. nesil'e baktığımda ise 1312 puanı var. bu neredeyse %50 daha fazla.

yani hız-performans olarak aralarından en iyisi SE2. en uzun giden de o olur çünkü en az 2-3 yıl sonra çıkacak olan güncellemeler X ve 8'de üzebilir ama SE2'de üzmez.

ama eğer bütçe varsa ve küçük ekran istiyorsanız en iyi seçim iphone 12 mini olur. hem küçük boyut (ama ekranı 8 veya SE'ye göre daha büyük çünkü çerçevesiz) hem canavar gibi hem de dakka başı telefon değişen biri değilseniz sizi 4-5 yıl çok rahat götürür.
  • youshookmeallnightlong  (13.01.22 16:07:13 ~ 16:09:16)
memnun ve sıkıntı yaşamıyorsan neden aynı telefonu almak istiyorsun anlamadım pek ama SE +1 diyorum

  • Improbable  (13.01.22 16:17:26)
ip8 kullanıyorsanız bir daha niye aynı telefonu alıyorsunuz? başkasına mı?

  • aeroknight  (13.01.22 16:17:37)
Ben SE tavsiye etmiyorum. Pil performansı berbat.

  • pispinti  (13.01.22 16:39:59)
soranlar icin evet ikinci tel gerekli farkli nedenlerden.

  • kaputt  (13.01.22 19:27:58)
@youshookmeallnightlong, tabii 12 mini eminim cok iyidir ama fiyatlari da 600-700 bandindaydi galiba. ilk kriterim fiyat oldugu icin su anda 300ü cok gecmeyecek sekilde bakiyorum.
ama genel olarak SE, X bakabilirim. Cok tesekkürler yorumlar icin.

  • kaputt  (13.01.22 19:30:01)