Daire seçimi

Selam
Karar verme konusunda zorlandığımız için fikir almak istedim.
Yatırım için ya da kendiniz oturmak için ev alacak olsanız hangisini tercih ederdiniz?

Giriş katı mi yoksa en üst kat ama asansörsüz daire mi?
(En fazla 4 katlı daireler genelde asansörsüz olanlar.)

Ön cephe(sokağa/ caddeye bakan) ama balkonsuz daire mi yoksa
arka cephe (bahçeye bakan) ama balkonlu daire mi?

Cevaplar için teşekkür ederim.

Ust kat ve balkonlu kesinlikle

  • ala09  (13.01.22 01:11:47)
en ust kat istemezdim, catida problem olma ihtimali var, izolasyon iyi degilse isinma/sogutma da problem. asansorsuz olmasi da cabasi.

mecbur giris kat, aslinda en temizi ara katlar
  • fakyoras  (13.01.22 01:13:41)
Giriş katta oturacağıma 10 kat merdiven çıkarım gerekirse. Balkonlu.

  • sckxyss  (13.01.22 01:17:31)
Giriş katta asla oturamam, dolayısıyla her türlü üst katı tercih ederdim. Ve balkonlu daireyi tabii ki.

  • fraise  (13.01.22 01:35:22)
üst kat kesinlikle. hem oturmalık hem kiralık. artık alt katlarda gürültüden durulmuyor, üst katlara bile gürültü geliyor.

  • çih  (13.01.22 01:45:32)
kendim oturacaksam,

en üst kat
arka cephe balkonlu daire
  • sir gawain  (13.01.22 02:33:30)
ben nedense giriş katlarını çok seviyorum, gerçi oturduğumuz evlerin hepsi site içi, öyle dilenci , satıcı, kontrolsüz yabancı vb giremeyen yerler.

  • killerbee  (13.01.22 02:59:21)
arka cephe, balkonlu, mümkün olan en üst kat daire.

  • roket adam  (13.01.22 09:27:43)
Üst kat - kesin
Ön cephe balkonsuz ile arka cephe balkonlu arasında ise ferahlık farkına dikkat etmek gerekiyor. Balkondan bakacağım manzara dibimdeki bir başka evin cephesi ise balkonsuz ön cepheyi tercih ederim. Ama arka cephede apartmana ait bahçeye bakıyorsam tabii ki arka cephe.

  • SiyamkedisiZorro  (13.01.22 11:21:37)
yol gürültüsü, çatı katı ve giriş katı ideal değil

arka cephe ara kat + asansör en ideali

asansör yaşlılık dönemi için şart
ya da en basitinden ufak bir kaza durumunda (Allah korusun ayakta alçı, çapraz bağlar vb.) eve daha çok hapis kalınıyor
  • bir soru sorcam  (13.01.22 11:39:04)
1 yıl en üst katta
2 yıl giriş katta oturdum.

arti ve eksileri.

en üst kat:
-kar, yağmurda ses olabiliyor.
-rüzgarı daha çok yiyor.
-girip cikarken herkesi goruyorsun.
-disaridaki sesler rahatsız etmiyor.

giris kat
-bakkala bi kosu gidip gelebiliyosun
-sokakta neler oluyor hemen gorebiliyorsun
-gurultulu sokaksa sesler rahatsız edebiliyor.
-kapi acilma, kapanma sesleri oluyor.
  • buenosdias  (13.01.22 11:57:02)
"Ön cephe balkonsuz ile arka cephe balkonlu arasında ise ferahlık farkına dikkat etmek gerekiyor. Balkondan bakacağım manzara dibimdeki bir başka evin cephesi ise balkonsuz ön cepheyi tercih ederim. Ama arka cephede apartmana ait bahçeye bakıyorsam tabii ki arka cephe."
bu konuda @SiyamkedisiZorro +1

kesinlikle önü açık olan ve kışları soğuk bir yer ise güneş alan cepheyi(güney) tercih ederim.

"asansör yaşlılık dönemi için şart
ya da en basitinden ufak bir kaza durumunda (Allah korusun ayakta alçı, çapraz bağlar vb.) eve daha çok hapis kalınıyor "
bu konuda @birsorusorcam +1

asansör konusunda ise yatırımlık düşünüyor iseniz satarken zorlanırsınız. Şuan kirada oturduğumuz ev 2 yıldır sahibindende satılık olarak duruyor. Sadece bir kişi bakmaya geldi ve asansörsüz 3. kat diye evi çok incelemedi bile.

kat konusunda ise ben zemini de çatıyı da pek sevmiyorum tercihim ara katlardan yana olacaktır.
  • belkider  (13.01.22 14:23:05)
ust kat.

normalde balkonlu derdim ama manzaralar da onemli. balkondan bagimsiz, bakacagim manzaraya gore secerim cepheyi.
  • Kittie  (13.01.22 21:20:41)