otomatik araç yakıt tasarrufu hakkında

70- 90 km/s hızlarda sabit hızda kullanımına göre,

örnek olarak 120'yle daha kısa sürede gidildiğinde araç daha az süre araç çalışmış oluyor.

70- 90 km sabit hızlarda mesafeye göre 1-2 saat motor çalışma süresi uzuyor. Bu durumda yakıt tasarrufu hangisinde olur?

Ek olarak yeni araçlardaki ortalama yakıt tüketimi yazan değerler gerçek midir? Güvenilmeli mi

Son olarak gidilecek yere otobüs bileti iki kişi git gel 840 tl.

Arabamız dizel 1.6. 100 kmde en fazla 7 lt yakıyor gibi. Git gel 1500 lira gibi bir tutar tutuyor.

3.olarak hızlı trenle aktarma 1200 tl gibi bir tutar tutuyor.

Kış şartları vs. düşününce. Hangisi makul olur?

Mutlaka ve mutlaka fabrika verisinden bir tik fazla yakar.

90-100 arası olur yakit tasarrufu. Genel olarak en ekonomik hizlar bunlardir.
150kmh hizla gitsen mesela daha kisa surede gidersin evet ama ruzgar surtunmesi de artiyor. Ve rüzgar surtunmesi hizin karesi kadar artar. Yani hizlandikca ruzgsr surtunmesi katlanir. Ve motor yuksek devirde çalisitor olacak. Motorun bir optimum devir araligi vardir, bu araligin disinda daha verimsiz calisir, yani daha cok yakar. Senin dusundugin mantigin gecerli olmasi icin ruzgar surtunmesi sabit olmali, motorun devir/tuketim orani dumduz bir eğri ciziyor olmalo falan da filan.
  • stavro  (12.01.22 23:16:29)
yakıt tüketimi süreyle değil mesafeyle ifade edilir.

70-90 aralığında gidersen -örneğin- 100 kilometrede 5 litre yakarken 120 ile gidersen bu değer 7 litre olur. Sayıları salladım. Aracına göre, yolcu sayısına göre, hava şartlarına göre, yol şartlarına göre bu değerler değişir. Ama 90 ile gitmek 120 ile gitmekten daha ekonomik olur.

Toplamda 500 km yol gideceksen yukarıdaki verilere göre 90 ile giderken 25 litre yakacakken 120 ile gidersen 35 litre yakarsın. Sadece yakıt ekonomisi göz önünde bulundurulacaksa 90 ile gitmek avantajlı. Ama gideceğin yere %33 daha uzun sürede varırsın.

Hangi araçla gitmek daha makul sorusu için yeterli veri yok.
  • himmet dayi  (12.01.22 23:17:28)
Gidilen yerde araba lazım olacak gibiyse, araçla gidin.
Olmayacaksa akşam binin otobüse, baş başa verin uyuyun, sabah oradasınız işte ne güzel.

Hız / km konusuna gelince şöyle bir hesap ile 90km/s daha avantajlı duruyor.

Litresi 10tl diyelim yakıtın.

360km lik yolu 120km/s ile 3 saatte gidebilirsiniz, toplamda 100km'de 8 litre yaksanız 290TL masrafınız olur.

360km lik yolu 90km/s ile 4 saatte gidersiniz ama toplamda 100km'de 6 litre yaksanız 240 TL masrafınız olur

720km lik yolu 120km/s ile 6 saatte gidebilirsiniz, toplamda 100km'de 8 litreden 580TL masrafınız olur.

720km lik yolu 90km/s ile 8 saatte gidersiniz ama toplamda 100km'de 6 litreden 480TL masrafınız olur.
  • ananiyimioguz  (12.01.22 23:22:11)
aracın en az yakması için en yüksek vites, en düşük devirde gitmek gerekir. bu da ortalama 70-90 km arası hızlara tekabül eder.

hızlı gidince daha çok yakarsın. daha kısa sürede gidersin ama yakıt mesafeyle ölçülür süreyle değil. 100 kmde yaktığın yakıta bakacaksın.

gidilecek mesafe ne kadar?
  • jelly bear  (12.01.22 23:23:44)
120 ile 90 arasi 2 litre fark ediyor benim araba.
1.6 benzinli.

120de araba cok ruzgar yiyor, aerodinamik tasarimi 90'a gore yapmislar.

70'le zaten yol bitmez.
  • divit  (12.01.22 23:28:01)
Yüksek vites düşük hız +1

90 km/h sabit hızla hem en optimal yakıtı yakarsınız, hem de kolay kolay hız cezası yemezsiniz.

Yine de yer yer 80-70-50 hız sınırlarına dikkat edin.

Yüksek hızlardaki sürtünme ve rüzgar direnci/hava basıncı hesaplarını tekrar etmeye gerek yok. Hangi araç olursa olsun yüksek hız yakıt tüketimini arttırır.
  • John Bloor  (13.01.22 10:31:30)