avrupaya tasinacak birinin turkiye'den ehliyet almasinin avantaji var mi?

turkiye'de arabam yok, olmayacak da, kullanmayacagim da, ehliyetim de yok. temelli avrupa'ya tasinacagim, orada araba kullanabilmek istiyorum.

tcnin verdigi ehliyetin orada bana saglayacagi bir avantaj olur mu maddi acidan orada ehliyet alirken? (daha kisa kurs, daha ucuza getirebilme gibi kisayollar açısından?) yoksa her turlu hic araba kullanmamis biri muamelesi gorup her turlu sifirdan baslayacaksam orada ehliyet almak icin, burada kasmanin hic bir anlami yok mu dersiniz?

Gördüğüm kadarıyla avrupada ehliyet almak hem çok zahmetli hem maliyetli. Tabii ki avantajlı yani. Tr'den ehliyet almadan gelirsen eğer muhtemelen çok pişman olursun.

  • IncredibleMau  (10.01.22 04:24:49)
Ehliyet denkligi, transferi vs ulke bazinda degisen seyler dolayisiyla hangi ulke vs hic detay vermeden kimse net bir yorum yapamaz.

Onun haricinde Turkiye'de ders alip araba kullanmayi ogrenmis olman avantaj olur cunku cok daha ucuz.
  • hot potato  (10.01.22 04:32:04 ~ 04:44:03)
Turkiye'de ehliyet alsan bile avrupa'da belli bir mebla karsiliginda yine bazi sinavlara girmen gerekecek. Ehliyetin normal maliyeti avrupa'da 1500 euro ise, turkiyede ehliyetin var ise belki bu sana yari fiyatina gelecek fakat bu kadar para icin iki defa sinava girmeye deger mi tartisilir.

Ayrica avrupa'da ehliyet almak zahmetli degil, olmasi gerektigi gibi, yalnizca turkiye'de fazla basit ve bastan savma. Avrupa'da ehliyet alirken hocam turkiye'de araba kullandin mi hic diye sormustu. Hayir cevabini aldiginda ise sevinerek, guzel sana dogru araba kullanmayi ogretmek rahat olacak demisti ki, oldu da.

Turkiye'de ehliyet almadigima, araba kullanmayi ogrenmedigime memnunum acikcasi.
  • bosver nicki  (10.01.22 04:35:51)
İtalya ve Portekiz'in Türkiye'den alınmış ehliyeti değiştirdiklerini biliyorum ama hangi ülkeden bahsettiğimiz kısmını atlamışım.

  • IncredibleMau  (10.01.22 05:36:40)
Gittigin ülkeye göre degisir tabi ama her türlü avantajli. Almanya ve avusturya icin sadece sürüs sinavina giriyorsun.

Zorunlu sürüs dersi almak zorunda degilsin 20-30 saat arasi her saati 80-100€ yaklasik

Teori sinavina girmek zorunda degilsin.

Zorlu sürüs sartlari sinavina girmek zorunlu degilsin.

3000-3500€luk ehliyet 1-2 de sürüs saati alirsan 400-700€ arasi bi fiyata gelir sana.
  • c1b2k3  (10.01.22 06:24:25)
İngiltere icin, ilk 1 yıl Türk ehliyeti ile araç kullanabilirsin.

  • kaptankedi  (10.01.22 08:47:32)
Burada aldığın ehliyet 6 ay boyunca geçerli. Gittiğin ülkede. Sonra tekrar sınava girmen gerekir. Ama sınava girene kadar ihtiyaçlarını gidermen için ehliyetinin olması iyi olur. Bi de oradaki sürücü sınavları daha zorlu biraz antrenmanlı olursun gidene kadar trafik konusunda.

  • anten  (10.01.22 10:00:40 ~ 10:01:03)
hollanda'ya highly skilled migrant olarak gelirsen turkiye ehliyetini hollanda ehliyeti ile degistirebiliyorsun.

  • lemmiwinks  (10.01.22 11:31:41)
Fransa; geldikten sonraki bir yıl içinde ehliyeti değiştiribilirsiniz. Sinav yok öyle ciddi bir maliyet de yok.
1 yil+1 gün olduğu an sinavlar, 1500-2000 euro arasi maliyet.

Kısacası gittiğiniz ülkeye göre değişir. Ehliyet değişimi varsa Türkiye'den alin. Hem daha ucuz hem daha kolay.

Örnek; Türkiye'de sinavda 50 soru var 35 doğru lazim. Fransa'da 40 soru var 35 doğru lazım.
  • logisticsmanager  (10.01.22 11:33:10)