yemek yemeyen bebek problemi?

1.5 yaşında çocuğum var. anne sütü alıyor. ne yemek yapsam ve ona ne kadar farklı sunsam da asla yemiyor. hiçbir eti (beyaz/kırmızı ya da yumuşak/parçalanmış) yutmuyor zaten atıyor onu geçiyorum ama çorba/makarna-pilav/sebze (haşlama/fırında vs bir sürü yöntem) yaptığımda iki kaşıktan fazla yemiyor. aylardır kilosu sabit (9.2 kg)

ben bu durumu çok önemsemiyordum çünkü emiyor ve memeye aşırı düşkün. babası çok problem yapıyor kg almamasını ve beni de etkilemeye başladı artık. bu bi problem mi? yemek yememesi, yemeğe itiraz etmesi?

ps. birkaç doktora danıştık, onlar korkulacak durum yok diyorlar. dedesi de (alan farklı) doktor ve problem görmüyor. ama internette (instagram) bi görüyorum oğlumla yaşıt bebeler bi tabak yemek yiyorlar hem kahvaltı hem akşam yemeklerinde (anne sütü almıyorlardır belki ama benim sütüm de ne kadar olacak ki zaten).

kafam karışık ve üzülüyorum. babası da hep baskı yapıyor bu çocuk neden yemiyor diye (ayrıyız, ne kadar denediğimi görmeden devamlı yargılıyor). tecrübeli anne babalardan yardım ve yorumlarını bekliyorum.

yani işin uzmanları söylemiş söyleneceği bence. bunu iletin, anlamıyorsa da umursamayın.

  • posthuman  (07.01.22 17:14:41)
anne sütünü yeterince içtiği için yemiyor olabilir mi?

  • aeroknight  (07.01.22 17:32:48)
Benim oğlum da aynı durumdaydı. Duyu bütünlemeyle çoğu problemi çözüldü.

  • sta  (07.01.22 18:08:08)
Doktorum ama alanım farklı. 20 aylık oğlum var. Çocuğun büyüme sürecinde defalarca pediatrist arkadaşlarla iletişim kurmuş biri olarak cevap vermek istiyorum.

Öncelikle -mutlaka duymuşsunuzdur- bebeklerin gelişimini gösteren persentil tabloları vardır. O tabloya göre oğlunuz 3-10 p arasında. Bu da gelişiminin yaşıtlarına göre geri olduğunu göstermekte. Aslında daha önemlisi aylardır kilosu sabit olduğu için persentil hep gerilemiş. Bu normal bir durum değil. Belli ki anne sütü yavrucağa yetmiyor. Babası endişelenmekte haklı. Mutlaka bir pediatriste başvurun. Ara ara kilonun sabit kalması görülebiliyor ama siz aylardır aynı diyorsunuz.
  • mey17  (07.01.22 18:25:45)