python bilen arkadaşlar bir bakar mısınız?

bir database var, buna okulun vpn'i üzerinden bağlanıyoruz.

bu database şu: ite.lde.rub.de

sonra bunun içinde ite.lde.rub.de diye bir kısım var. burada makineler var.

bunu listelediğimde şu çıkıyor:

Welcome to the ITE IoT-Server!
{'count': 100, 'rows': [{'id': 1, 'model': 3, 'age': 18}, {'id': 2, 'model': 4, 'age': 7}, {'id': 3, 'model': 3, 'age': 8}, {'id': 4, 'model': 3, 'age': 7}, {'id': 5, 'model': 3, 'age': 2}, {'id': 6, 'model': 3, 'age': 7}, {'id': 7, 'model': 3, 'age': 20}, {'id': 8, 'model': 3, 'age': 16}, {'id': 9, 'model': 4, 'age': 7}, {'id': 10, 'model': 3, 'age': 10}, {'id': 11, 'model': 2, 'age': 6}, {'id': 12, 'model': 3, 'age': 9}

böyle 100 adet makine.

şimdi ben bunu jupyter kullanarak matplotlib ve numpy ile şöyle bir grafiğe dökmeliyim ibb.co

url_machines = "ite.lde.rub.de"
r= requests.get(url_machines)
print(r.json())

şu kodla listeye ulaşabiliyorum ama grafiği çizmek için nasıl ilerleyebilirim hiçbir fikrim yok. daha doğrusu model tipini bu listeden nasıl çekip değişken olarak grafiğe ekleyebilirim onu bilmiyorum. saçma sapan bir pdf vermişler bi haltı açıkladığı da yok.

aslında basit olduğunu düşünüyorum ama hiç benim alanım olmadığı için bilemedim. yardımcı olabilirseniz çok müteşekkir olurum.

r.json() ile dictionary elde ediyorsun. Ondan sonra for loop ile modelleri saydırabilirsin. Mesela aşağıdaki örnekte model_count listesinin elemanlarının indeksleri model noyu temsil ederiyor. Yani model_count[3], 3. modelden kaç adet var onu verecek. Bu kısmı hallettikten sonra matplotlibe geçersin.

d = {
'count': 100,
'rows': [
{'id': 1, 'model': 3, 'age': 18},
{'id': 2, 'model': 4, 'age': 7},
{'id': 3, 'model': 3, 'age': 8},
{'id': 4, 'model': 3, 'age': 7},
{'id': 5, 'model': 3, 'age': 2},
{'id': 6, 'model': 3, 'age': 7},
{'id': 7, 'model': 3, 'age': 20},
{'id': 8, 'model': 3, 'age': 16},
{'id': 9, 'model': 4, 'age': 7},
{'id': 10, 'model': 3, 'age': 10},
{'id': 11, 'model': 2, 'age': 6},
{'id': 12, 'model': 3, 'age': 9}
]
}

model_count = 5*[0]
for row in d["rows"]:
model_count[row["model"]] += 1

print(model_count)
  • reactionic  (05.01.22 23:04:47)
çok teşekkürler arkadaşlar akşam deneyeceğim.

  • bohr atom modeli  (06.01.22 19:48:48)