x tl'den y dolar almak

dolar 18'ken 500 milyon dolar satsam veya dolar 10'ken 1 milyar dolar alsam mesela.

aldığım dolarların hepsini 10 tl'den mi alırım yoksa kademeli artan şekilde mi alırım? yani aldığım 1 milyar dolar sonucunda benden 10 milyon tl mi çıkmış olur?

sistem borsadaki gibi mi merak ediyorum. alış ve satış kademeli mi gerçekleşiyor yoksa fiyat, miktar ne olursa olsun alış-satış işleminden sonra mı güncelleniyor?

banka o kadar yüklü alım-satıma onay vermez kolay kolay.

  • jelly bear  (04.01.22 22:26:22)
18 liradan 500 milyon dolar alacak ya da 10 liradan 1 milyar dolar satacak yatırımcıyı bulursan tek fiyattan da gerçekleşir.

o sayıları bulamazsan emir kademeli gerçekleşir.

diyelim ki sen 11 liradan 1 milyar dolar al emri girdin (anlık fiyat 11 değil 10 olsun)
10 liradan 500 milyon dolar satış emri var totalde. senin emrin 500 milyonluk kısmı gerçekleşir. ondan sonraki kademede (10.05 diyelim örneğim) 200 bin daha var. doların fiyatı o kademedeki ilk gerçekleşen emir ile çıkar. 200 bin daha gerçekleşir. senin maliyetin de ağırlıklı ortalama kadar olur. Böyle böyle emir dolana kadar kademeler artarak satış işlemi gerçekleşir. Eğer senin al emrin 10 liraysa ve 10 liradan 1 milyar dolar satış olmazsa emrin açık kalır. Ta ki başkaları 10 lira ya da daha düşük fiyattan sat diyene kadar.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta fiyat arz ve talebin buluştuğu noktada oluşuyor.

Sen 10 liradan almak istedin. Ama en düşük satış emri 10.01 diyelim. O zaman emir gerçekleşmez. Senin al emrini 10.01 ya da daha yukarı çekmen lazım ki al ve sat emirleri eşleşsin.
  • himmet dayi  (04.01.22 22:28:58 ~ 22:31:29)
@himmet dayi'nin soyledikleri olayi guzel ozetliyor, sadece su detay da var: borsalar merkezi ve fiyatlar bu merkezde eslestiriliyor.

forex piyasasi ise global ve fiyatlari eslestiren pek cok irili ufakli kurum var. bu kurumlarin bazilari birbirine bagli, bazilari degil. senin forex hesabinin oldugu kurum baska kurumlardan fiyat alip oralara emir gonderiyor olabilir. sen alis yaptiginda ancak o bagli bulunan kurumlardaki fiyatlari gorursun. mesela 500 milyon dolar alacaksin, @himmet dayi'nin dedigi gibi islem gerceklesir ANCAK senin fiyat aldigin kurumlarda dolar alici hizli bitebilir mesela ve bu kademe fiyatlarini cok fena etkileyebilir. ayni anda baska kurumlarda saticilar vardir ama senin bagli oldugun kurumlarda saticilar bitebilir yani. merkezi bir sistem olmadigi icin. yani alis satis yaparken dunyadaki butun alim satim yapmak isteyen kisilerle iliski icinde olmuyorsun hic bir zaman. is yaptigin kurumlara bagli musterilerle iletisim halinde oluyorsun sadece. yuklu islemlerde ozellikle senin bagli oldugun kurumlardaki fiyatlar bagli olmadiklarina gore degisiklik gosterebilir bu yuzden.
  • robokot  (05.01.22 14:19:31)