[]

yurtdışında yaşayanlar neyin ticaretini yapabilirler? yapıyorlar?

son zamanlarda ekonomik krizden acayip yoruldum. yakın zamanda yurtdışına gitme imkanım olacak. bir süre geri gelmemeyi düşünüyorum. mesleki iş fırsatlarına baktığımda çok iyi olmasa da ortalamanın bir tık üstü maaşlar var.

ancak türkiye'nin yanı sıra dünyadaki enflasyon ve artan pahalılık daha çok canımı sıkıyor ve artık bir yerden sonra maaşla tatmin olmayacağımı düşündüğümden, yurtdışında ticaret seçeneklerini araştırmak istiyorum. iyi bir araç + iyi bir ev bile 300-400k dolar&euro'lar da artık.

bir arkadaşım doktora için gittiği kanada'da mesela, araba al satı ile aylık cebine 4-5k cad koyar olmuş. araba işi çok mantıklı ama mesela ingiltere'de bir arkadaşımla konuştuğumda sektörde artışlardan dolayı para dönüyor ancak araç bulmak sıkıntı minvalinde konuşmuştu. bunun haricinde tr'de fındık işine ve direkt bahçeden fındığa erişim imkanım var ama bunu uzun vadeli yapmam mümkün değil. her yıl 3-5 hafta uğraşılacak bir şey max.

başka ne olabilir? yurtdışındaki türkler genel olarak başka neler yapıyorlar? mesleğimi büyütecek şirket açacak kadar birikimim de yok mümkün de değil o yüzden bu alanları merak edip araştırıyorum. öyle kafadan şunu yapayım köşeyi döneyim modunda değilim. öyle kolay olsa herkes kral olmuştu vs demenize gerek yok farkındayım ve türkiye'de de bir aralar bazı işlerde para çevirmişliğim ve zorluğunu biliyorum. sadece sektörleri ve ticareti merak ediyorum

 
Sorunuzun cevabı mı bilmiyorum ama yurtdışından trdeki az zengin bebelere her türlü marka ürünün outletini getirip beymenden brandroomdan çok daha ucuza satarsınız. Çok zenginler zaten yurt dışından alıyor. Az zenginlerse böyle hizmet bekliyor. Markalı çanta bilhassa.


Bi de trde el işi el yapımı hersey çok ucuz ama yurt dışında bunlar çok pahalı. Bunları da gidip orda satabilirsiniz
El yapımı giysi şapka vs
  • photo85  (04.01.22 00:17:37) 
kanada ozelinde yorumum soyle:

"bir arkadaşım doktora için gittiği kanada'da mesela, araba al satı ile aylık cebine 4-5k cad koyar olmuş" senin arkadas kuru siki salliyor, inanma boyle seylere. Keske o kadar kolay olsaydi..

cevremde yurtdisinda birsey getirip, kanada'da satip para yapan bir kisi bile yok. Cok deneyen oldu, yuzbinlerce dolar harcadilar gozumun onunde, alayi batti. Iki konteyner mal cekip para yapma deviri kapanmis, zaten artik ipini koparan e-commerce isine bulasmis vaziyette. Kozmetik, kumas, mobilya, cam/cerceve, fayans, mermer, kolonyali mendil, zeytinyagi.. Alayi denendi olmadi.
  • cooperr  (06.01.22 03:51:03) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.