[]

kripto'dan yüksek meblağlar kazananlar

kripto'dan yüksek meblağlar kazananlar bu paraları nasıl çekiyor?
yani mesela binance'e adam 5 bin lira yatırıyor. yatırdığı coin bir anda değer kazanıyor ve parası diyelim 1 milyon lira oluyor. bu adam bu parayı oradan nasıl çekebiliyor? vergi mi veriyor nası yürüyor bu işler :/ 
şu anlık vergi yok da her an gelebilir


  • jelly bear  (03.01.22 22:42:05) 
abi ama mantıken mesela aylık geliri asgari ücret olan birinin banka hesabına bir anda 1 milyon lira geldiğinde devlet bunun peşine düşmüyor mu? Mafyalar boşuna mı kara para aklamak için türlü yöntemlere başvurdular bu zamana kadar :))


  • Barki  (03.01.22 22:44:19) 
onlar irs'ten korkuyor.
Amerikalinin hayatta korktugu tek kavramdir kendisi.

  • divit  (03.01.22 23:48:03) 
@barki: parayi nasil kazandigini kanitlamak cok kolay. paranin nereden geldigi belli, kripto piyasasinda yaptigin islemlerin kaydini da tutuyor uygulama zaten. mufettis gelse gosterirsin. asgari ucretli birinin yapabilecegi yatirimin milyona donusme ihtimalinden daha zor degil orada olayi ispatlamak.

ha, ama kara para konusunda haklisin :)
  • reavelyn  (04.01.22 01:25:09) 
Gelirin kaynağı ve vergi biraz farklı konular. Banka sizin verginizi ödeyip ödemediğinizle ilgilenmez, onlar paranın herhangi bir suçtan kazanılmadığını anlamaya çalışıyor. Belli kriterlere göre bu işlemler şüpheli görülürse MASAK'a raporlanır, ondan sonrası MASAK'ın işi. MASAK eğer bu işlemlerde bir sakınca görürse bankadan (Ya da diğer kurumlardan) ek bilgi isteyebilir ve nihayetinde bir suç unsuru görürse ilgili kuruma (Sanırım savcılık) bu konuyu aktarır. Tabi kripto durumunda böyle bir şey olması zor.

Gelir vergisi konusu ise farklı; teoride bir gelir varsa vergisinin de olması lazım. Ancak yanlış hatırlamıyorsam bizim vergi düzenimizde anaparadaki kur farkı bir gelir olarak nitelendirilmiyor; bu nedenle, örneğin dolara bugün 1000 TL yatırım yapan adam bunu 2500 liraya satınca 1500 lira gelir etmiş gibi vergi ödemek zorunda kalmıyor. Ancak kripto paralar döviz değil de yatırım aracı olarak sınıflanırsa hisse senedi ya da herhangi başka bir yatırım aracından farksız olacak, dolayısıyla bunlardan edinilen karlar da vergiye tabi olacaktır.
  • salihdt  (04.01.22 02:56:12 ~ 02:57:15) 
parça parça çeker hiçbir şey olmaz.

konudan bağımsız olarak kriptoda 5bin lirayı 1milyon lira yapabilme oranı, iddiada tek kuponda 3 tane 7 gol üstü maç bulmak aynı şey. ayrıca 5bini 15bin oluyor sonra 10bine düşüyor bu daha düşer deyip 11bin olsa satıp çıkıyor %99,99 kişi. şehir efsaneleri ile kriptoya çekiyorlar herkesi. beni de dahil.
  • dadasalon  (04.01.22 14:15:02 ~ 14:19:48) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.