kız çocuğuna isim

merhabalar,

güzel bir isim belirlemeye çalışıyoruz, fakat netleştiremedik bir türlü.

ikiye indirdik seçenekleri, umay ya da flora olacak. Sizlerin de bir fikrini almak istedim, belki aklımıza gelmeyen bir açıdan yaklaşırsınız :)

umay türkçe olması ve anlamı ile hoşumuza gidiyor fakat aslında unisex olmamasına rağmen unisex gibi algılanabilir mi acaba düşüncesi var. bir de aşırı bir zümreden geliyormuş ön yargısına sebep olur mu?

flora; çiçek anlamı ve söylenişi çok hoş, yurtdışında da kolay kullanılacak bir isim. fakat latince olması sebebiyle "özenti" imajı oluşturur mu acaba, bilemedik.

Edit: farklı önerileriniz var ise değerlendirebiliriz :) çok jenerik bir isim olmamasına ve türkçe karakter içermemesine dikkat ediyoruz.

Flora denilince benim aklıma direkt bağırsak florası geldi.
Bu ikiliden Umay daha iyi.

  • marla is in my head  (02.01.22 23:15:32)
sadece bu iki secenek varsa kesinlikle umay diyorum. zaten bu donemde umay ismi epey yaygin, unisex gibi algilanacagini sanmiyorum.

  • in vino veritas  (02.01.22 23:18:57)
Umay +1 en azindan gercek bir isim.

  • hot potato  (02.01.22 23:21:10)
Aşırı bir zümreden geliyormuş ön yargısı olacaksa esas flora isminde olur.

Umay daha iyi.

Ayrıca bağırsak florası +1
  • ceketimi alip cikcam  (02.01.22 23:22:03)
hocam ikisi de kötü ya kusura bakma. flora deyince akla ilk olarak bağırsak geliyor gerçekten. umay da solcu sokak şiirleri yazan romantik şair ismi gibi.

çocuklara orijinal isim seçme uğraşı insanı böyle garip işlere yönlendiriyor. ama illa birini seçeceğim diyorsanız umay derim ben de.
  • jangbogo  (02.01.22 23:23:01)
flora'da benim aklıma "flora ve fauna" terimleri geldi (bir bölgedeki bitki türleri ve vahşi yaşam anlamında olanlar).

flora bir de çiçekçilerin dükkan isimleri gibi de duruyor. uluslararası çiçek dağıtım network'ü vardır çok meşhur, onun adı "interflora" mesela.

yani flora bana bunları çağrıştırdığından çiçeksi ve hafif değil de teknik bir isim gibi geldi. umay için bir şey diyemiyorum, flora'dan iyi gibi sanki.
  • nimberjack  (02.01.22 23:35:31)
Flora biyolojide bitki örtüsü demek. Flora deyince benim aklıma fauna geliyor.

İkisi de güzel değil bence ama ikisinden biri olacaksa Umay daha uygun.
  • dissendium  (02.01.22 23:39:49)
İlla ikisinden biri olacaksa kesinlikle Umay. Unisex bir isim bence bu arada.
Ece, ipek, deniz, burcu gibi isimler aklıma ilk gelen güzel isimlerden.
Son kararınızı da paylaşın mutlaka :)
  • art pepper  (02.01.22 23:41:39)
gökçen ya da almila. bence bir düşünün :)

  • alko ikarus  (02.01.22 23:44:39)
Flora bence de olmamış. Bu ikisi içinden, umay derim.

Onun dışında İnci ismi mesela, kulağa güzel geliyor. Narin hoş bir tınısı var. :)
  • chihirovekohaku  (02.01.22 23:46:18)
flora. florya metin oktay tesisleri. direkt bu geldi aklima. bi de winx karakteriydi sanki. ve özenti evet.

umay. valla ne desem bilemiyorum. nesi seviliyor bu ismin hiç anlamadım. aşırı zümre derken? zengin mi duruyor diyorsanız hiç durmuyor merak etmeyin. itici birinin ismiymiş gibi duruyor.

ikisi de kötü.
kız olsun erkek olsun en güzel isim: deniz
ya da eren hehehh
  • erenderk  (02.01.22 23:51:58)
Bağırsak florası durumu +1 :(

Sevra
Serra
  • damba  (03.01.22 00:10:17)
farklı isim koyalim diye flora koymayin da umay daha iyi

bagirsak florasi cagristirdi bana
  • exlibris  (03.01.22 00:10:36)
flora herkes gibi ayni cagrisimi yapti bende de.
umay en iyisi bu ikilide.

bir de turkce karakterli isimlere goz atin isterseniz. cocugum yurt disinda yasar ideali iyi isimleri gozden kacirmaniza neden oluyor. yani ailede yabanci pasaport sahibi biri yoksa bu kadar yurt disi odakli olunmasi gereksiz.
  • Kittie  (03.01.22 00:16:59)
Flora çok kötü , Umay ise son senelerde epey popülerleşti (ya da algıda seçicilik), ebeveynlerinden -en az- birisi milliyetçi olanlarda ( benim gördüğüm kadarı ile ) daha yaygın.

önerim yok maalesef.
  • kucukne  (03.01.22 00:45:01)
Yurtdışında Türkçe karakterin nesi sorun oluyor tam anlamıyorum. Adım-soyadımda 7 tane Türkçe karakter var, hiçbir problem yaşamadım. Ona bakacaksak Almanya'da Ezgi'ye Etzki diyorlar, mesele sadece Türkçe karakter değil yani. Diğer isimleri dışlamayın diye yazmak istedim. Flora direkt fauna çağrıştırdı bende de, bu ikisinden biri olacaksa bence de Umay.

  • evrim halkasi  (03.01.22 01:18:02)
Benimde aklıma ağız Florası geldi ;))

Umay birtık daha iyi
  • all girls dream  (03.01.22 01:48:22)
Farklı (!) isim muzdaribi olarak flora'yı önermiyorum.
Sıradışı isim koymak üst zümreye değil aksine alt/orta arasında konumlanan kişilere ait diye düşünüyorum.
Koç ailesine bakın: ömer,mustafa ve ali'den yana yapmışlar seçimlerini.
  • owaki  (03.01.22 04:34:15)
flora koyarsanız büük ihtimalle çocuğunuzla sürekli dalga geçilecek, kızcağız da travma sahibi oalcaktır.

ancak umay güzel isim. onun sıkıntısı da herkes artık umay ismi koyuyor.

tavsiyem: ipek, inci, nil, arzu, jale, selin.

ayrıca owaki +1
  • Hallegadola  (03.01.22 13:46:50 ~ 13:47:11)
Umay direkt. Eskiden şarkıcı Umay Umay vardı bir de...

  • d max  (03.01.22 13:57:06)
Flora soğuk algınlığı haplarını andırıyor; flora forte gibi. Umay çok daha iyi.

  • you shall not pass  (03.01.22 14:28:00)
umay+1
flora koyarsanız, ilkokulda kötü şakalara maruz kalabilir.
umay, unisex isim değil, öyle de anlaşılmaz bence. doğum ve bereket tanrıçası. umay isminde hiçbir erkek duymadım-ki özge, gözde isminde erkekler bilmeme rağmen. ikisi arasında kaldıysanız, umay hoş isim.
  • miranda  (03.01.22 18:38:24)
flora ismine istemsizce kahkaha atabilirler. tavsiyem bu ismi seçmemeniz yönünde. eğer ikisinden biriyse;
umay +1

  • marul hirsizi  (03.01.22 19:42:40)
flora çok kötü.
yani türkçe karakter içermesin derken çocuk alay konusu olur.

bu iki isimden biriyse umay mecburen.

değişik sayılabilecek ve bol türkçe karakterli isim sahibiyim.
sadece yabancılarla çalışıyorum, adımı en fazla biraz yamuk yumuk söylüyorlar.
bugüne kadar da ne bir anlaşmada, ne bir sözleşmede, ne bir yazışmada adım sorun oldu.
o kadar da kasılacak bir şey yok yani, yurt dışına ilk çıkan kişi o olmayacak.
  • blatta hiberna  (03.01.22 19:49:57 ~ 19:50:48)