İdari dava sorum

kusura bakmayın birkaç gündür darladım sizi. son soru umarım.

3150 lira idari para cezası almıştım.

şimdi dava yoluna gideceğim ama birkaç sorum var. bildiğinize cevap verseniz de yeterli.

1. tebligatta kaymakam imzası yok. dilekçemde bunu belirteyim mi?

2. ceza 15 gün içinde ödenirse indirimli ödeniyor. mahkeme sonucunu beklemeden ödesem, karar lehime çıksa ödemeyi geri alır mıyım?

3. hakimler dilekçeleri özenle okuyor mu uzun uzun? ona göre uzatacağım.

1- Kaymakam e-imza ile imzalamış olabilir evrağı, size gelende buna dair bir ibare ya da karekodu var mı ona bi bakın isterseniz. Aksi şekildeyse yazın tabi dilekçenize ama atıyorum bu evrağın bir sureti de size cezayı kesen kurumdadır, orada Kaymakam'ın imzası olabilir, başlı başına bir cezayı geçersiz kulmayacaktır bu durum.

2- İndirimli şekilde ödeyin, dediğiniz gibi ceza iptal olursa kesinleşen karar ile müracat eder ödediğiniz kısm3- ı alırsınız. Devlet hızlı mahsuplaşır, mahsuplaşma gibi bir seçeneğiniz yoksa da sizin başurunuz sonrası maliye ödenek ister, geldiğinde de size ödemeyi yapar ama biraz zaman alır muhtemelen.

3- Siz davanızı "İdare Mahkemesi"nde mi açacaksınız Sulh Ceza Mahkemesi'nde mi? İdare mahkemesi ise oralar sadece bu tür davalarla ilgilendikleri için daha odaklı çalışıyorlar, abartı uzun bir dilekçe yazmadığınız sürece dilekçeniz okunacaktır muhtemelen. Sulh Ceza Hakimliklerinde de durum farklı değil ama yerel mahkemelerde yoğunluk veya SCM hakiminin tek işi Sulh Ceza Mahkemesi değilse biraz sallayabiliyor bazen, yazılanlar hakkında sadece kilit noktaları okuyup, bu hususları cezayı kesen kurumun vereceği cevapla karşılaştırıp kafadan karar verme ihtimali de olabilir. Siz yine de dilekçeyi olağandan daha uzun hale getirmemeye çalışın, talebinizi en açıklayıcı ve direkt olarak belirtmek en mantıklısı...
  • arpaci kumrusu  (02.01.22 20:40:49)