filtre kahveyi nasıl saklıyorsunuz?

Paket olarak aldığım filtre kahveyi açıp, makinenin yanında tuttuğum kavanoza koyuyorum, kalanını da paketin ağzını bağlayıp dolaba atıyorum. Ancak bir süre sonra ilk aldığımdaki nefis tat gelmiyor. Siz nasıl saklıyorsunuz?

kilitli poset. kilitli poseti'de vakum kapakli kavanoz'a koyuyorum.

  • buenosdias  (27.12.21 15:21:18)
Ne yaparsan yap gelmez o yuzden eforuna degmez kavanoz devam. Ben de kavanozda sakliyorum.

  • floydian  (27.12.21 15:24:40)
1-Kuru ve karanlık bir yerde saklanması gerekiyor.
2- Çekilmiş kahveyi ne yaparsan yap o koku/tat bir haftadan fazla durmuyor.

  • chavezding  (27.12.21 15:34:37)
bu saklama meselesinin sonu yok. ne kadar kilitli poşet, kavanoz vs kullanırsanız kullanın o kahve ince ince bayatlar. bayatlamaktan kastım, tadının kötüleşmesi yoksa içmenizde bir zarar yoktur, sadece aynı tadı alamazsınız.

işin kötüsü, bu meseleye kafa yorduğunuz anda evde çekirdekten çekmeye başlamaya kadar yolu var.
  • co2s2  (27.12.21 16:00:03)
kavanoza ya da plastik bir konteynera koyup mutfak dolabina kaldiriyorum.

  • baldur2  (27.12.21 16:07:59)
çekirdek olarak alıp kilitli poşette muhafaza ediyorum. içeceğim zaman çekiyorum. bu şekilde bayatlama olmuyor

  • mustafakesekci  (27.12.21 16:12:39)
çekirdek +1. dandik öğütücü kullanmama rağmen çekilmiş aldığım kahveden çok daha lezzetli içiyorum kahvemi. böylece 1 kg kahve almaya cesaret de edebiliyorum, çekilmiş alsam 250 gram en fazla.

  • tey tey  (27.12.21 16:17:58)
metal kutuda buzdolabında.

  • mikahakkinen  (27.12.21 16:27:04)
İnsanların çekirdek alıp el değirmeninde kollarını ölümüne yormasının bir sebebi var. Çekilmiş kahve bir süre sonra aromasını kaybeder, ne yaparsan yap taze çekilmiş kahve gibi olmaz.
Not: 100 liralık elektrikli kahve öğütücüyle o tadı alamazsın(bende var biliyorum) çünkü onlar çekirdeği bıçakla keser ama tadın iyi olması için çekirdeklerin kırılıp öğütülmesi lazım.

  • r_u_h  (28.12.21 12:39:20)