Yılbaşı akşamı için hangi yemeği yapalım?

hindisiz ve balıksız bir menü oluşturmak istiyorum. rakı & şarap gibi bir şeyler de içeriz muhtemelen. ekipte vegan, çölyak vb. kimse yok.

Fırında poşette soslu biberiyeli tüm tavuk pişirin.
İç pilav yaparsınız. Yanına da bir çeşit börek olur, birkaç çeşit meze olur. Hem rakı hem şarap içenlere hitap edebilecek çokça meze mevcut. Biraz çerez, meyve ve kapanış.

  • helena  (25.12.21 19:15:59)
hocam ana yemek et türevleri olacak o kesin de rakı dediniz diye mezeyi sağlam tutmak lazım.

haydari, yoğurtlu havuçlu meze, zeytinyağlı yaprak sarma, mezelik peynir, mevsim salatasına varana kadar yüzlerce çeşit var, hangisini canınız çekiyorsa artık.
  • killerbee  (25.12.21 19:37:43)
kuzu tandır.

tencerede çok güzel oluyor, risksiz bir yemek.
  • nuisance  (25.12.21 20:35:35)
Kestaneli pilav çok ilgimi çekti bu sene

  • oyokbuyoknevar  (25.12.21 20:36:58 ~ 20:37:08)
ali nazik

  • all girls dream  (25.12.21 20:57:00)
Biz de bu sene hindi ve balıksız bir menü kararı aldık. Kestaneli pilav ile karides yapıcaz bu sefer. Tabii yanına da rakı ile bol bol meze.

  • BuddyGuy  (25.12.21 21:20:12)
Ben bugün zerdeçallı, bademli pilav yaptım ve beğendim. Uyumlu olursa düşünebilirsiniz.

  • ruhen hastayim ben  (25.12.21 21:49:59 ~ 21:50:36)
Ana yemek:
Kemikli/kemiksiz tavuk pirzola,
İyice yıka süz
Dilediğin gibi baharat koy
1 tatlı kaşığı domates salçası
Yarım tatlı kaşığı biber salçası
2 diş sarımsak ince doğranmış ya da dövülmüş
Yarım çay bardağı ayçiçek yağı
İyice karıştır
Gırın tepsisiline pişirme kağıdı üzerine tek tek koy
Gırını önceden ısıt 220 derece
At fırına
30-40dk
+
Baby patetesleri yıka güzelce soyma! Ya da
Normal patatesleri iyice yıka elma dilim kes soyma!
Yarım bardak zeytinyağı,
kuru/taze biberiye
Karabiber
Pulbiber
Kekik
Çok az kuru nane
Tuz
Toz kırmızı biber
1 diş sarımsal ince kıyılmış
İyice karıştır
Pişirme tepsisine ya da borcama koy
Tavukların altına koy pişir aynı sürede

Pişirme süresi sonuna doğru bak, pişme kıvamına göre pişirmeyi sonlandır ya da devam et.
Garnitür:
Brokoli, dilimlenmiş havuç, az karnıbahar düdüklü ya da tencerede haşla
Süz
1-2 limon suyu sık, istediğin kadar zeytinyağı ve dövülmüş sarımsak ile sosla dolaba koy soğusun
Meze
Hazır közlenmiş parlıcanı sözüme yoğurda süzerek koy, karıştır
pul biber, kırmızı toz biberi (isteğe bağlı kuru acı biber) teryağı eritip yoğurdun üzerine dök
Meyve:
Mevsim meyveleri
Tatlı:
Koskanın hazır fırında helvaları var, paketi aç, çatalla heryerini del, 2-3 yemek kaşığı sütü üzerinde gezdir, helva emer
Paketin üzerindeki sıcaklıkta fırına at bekle üstü kızarana kadar. Sonra masaya
Tatlı 2:
Tuzsuz az biraz tereyağında kişi başına 1 hurmayı tavada çevir. Isınınca dondurma kaselerine birer tane koy üzerine kapatacak şekilde vanilyalı/sade dondurma koy ver.
Afiyet olsun :)
  • erty_ksk  (25.12.21 23:33:02)