I-mac'te RAM'leri yükselttim ama acaba sorun sistemde mi?

Biraz alperz ile konuştuk sözlük dışında ama burada da sormak istiyorum.

--
Durum şu:
--
Özellikler:
Late 2015 model Mac. Retina 5k, 27 inch
işlemci 3,2 ghz dört çekirdekli intel core i5
bellek 16 gb idi ama 32 yaptım (1867 mhz ddr3) (2 boş slot daha var)
amd radeon r9 m380 2 GM

Ssd yok, normal hard disc var. Ssd takılabiliyormuş.

---
Sorunuma gelirsek:
---

Mesela sanal korolar yapıyorum. 50 çocuktan her biri ortalama 300-400 mb videolar alıyorum. Final Cut'ta 30 videodan sonra ağırlaşmaya başlıyor ve editleme işlerim zorlaşıyor.

Veya Logic Pro'da Kontakt üzerinden hayvani büyük piyano vts leri indiriyorum günlerce, logic in kendi piyanosunu kullanmıyım, en iyisi olsun diyorum.

Ama bu programları çalıştırdığımda diyelim 6-8 sesli bir akor basıyorum ve farklı akor geçişleri yapıyorum, kaldırmıyor ve memory hatası veriyor ve akoru kesiyor çat diye.

Bu ram sorunu mudur? 32 ye yükseltmeme rağmen?
Bu ssd sorunu mudur? (normal hd'min yarısı boş ama ssd diil tabi)
Yoksa bu komple işlemci ve sistem sorunu mudur?

Ne yapsam bu üstteki sorunları yaşamam?

(Zaten bu iki ana programı kullanıyorum. Logic Pro X ve Final Cut. Diğer şeyler ancak chrome, spotify, whatsapp vs. gibi yormayacak şeyler)

Özellikle Mac kullanıcıları belki bilgilendirir. Veya bilenler.

Teşekkürler.

bende mid 2015 macbook pro var, 16 gb ram ve ssd var i7 işlemci. memory hatası aldığımı hatırlamam logic de kontakta.

tabi piyano var piyano var. kontakt librarylerinin hiç birinde sorun yaşamadım ama 135 gbyi ram'e yükleyen piyano vstsi bile var öyle şeyler çalışmıyor haliyle. hani tek parça 3 gb kontakt kullanıyorum, bunun daha büyüğüne denk gelmedim piyano olarak. 50 gb librarynin bile rama yüklediği en fazla 3 gb gördüm ben.

muhtelemen finalcut pro nun yavaşlığı ssd olmamasından, yükleme problemi de kontakt'ın buffer ayarlarından olabilir.

kontakt'ın buffer ayarlarını çok sonra çözdüm ben @hedep'in yardımıyla. logic içinden ayarlıyordum, meğerse logic içinden değil de kontakt programınn içinden ayarlamak gerekiyormuş.

bu mac hakkında kısmından 32 gb ram xxxx mhz olarak görüyosundur zaten.

her halukarda bir ssd al tak çok şey farkedecektir genel kullanımda ve final cut pro da. logicde de oldukça hızlı yükler, sorunun ortadan kalkar mı bilmiyorum ama.
  • killerbee  (24.12.21 22:33:14 ~ 22:36:27)
@killerbee

bu piyano dışında hiç bir enstrümanda ben de almadım bu hatayı. ama en çok da ihtiyacımın olduğu enstrüman o : )
bahsettiğim piyanolar da 500-1000 eurolara satılan hayvani büyük yapımlar.

Dünyadaki en iyi 10 piyano programı listesi vardı. Ordan seçip bulmuştum 2 tanesini.
  • la traviata  (24.12.21 22:37:21)
benim hiç hayatımda ssd olmadı. (acıklı ses)

bu ssd'ler illa cihazın içine mi takılıyor hd çıkartılıp, yoksa dışarıdan usb ile de kullanılabiliyor mu? (cehalete gel)
  • la traviata  (24.12.21 22:38:54)
ismi nedir ?

  • killerbee  (24.12.21 22:39:06)
dışardan usb ile bağlarsan ssd'nin gerçek hızını alamazsın ve çok büyük bir hız kaybı yaşarsın.

bundan daha hızlısı thunderbolt portuna takılıyor mac'de ama o da çok pahalı oluyor.

içine takabilirsin hdd'yi söküp.

imac kullanmadım hiç belki 2 tane hdd bağlanıyordur, bu ssdler de hddler ile aynı sata portuna bağlanıyor.

macbooklar falan m2 denilen ram şeklinde başka bir tipte ssd kullanıyor bu arada kafan karışmasın.
  • killerbee  (24.12.21 22:41:11 ~ 22:42:15)
Profesyonel bir piyanistin seçimiyle belirlenen 10lu bir seçim vardı sanırım.

Fotosunu ekliyorum.
Bende sondaki the grand vardı. Bir tanesini daha denemiştim ama ikisinde de memory problemi yaşadım.
Yani programlar açıldı, yüklendi her şey yapıldı ama çoklu akorlarda ve geçişlerde zorlandı.

www.hizliresim.com

ivory 2'yi denemişim bir de.
  • la traviata  (24.12.21 22:45:19 ~ 22:45:53)
garritan dediğim 135 gb ram e yükleyen vst.

keyscape kullandım hiç sıkıntı çıkarmadı ama beğenmediğim için sildim

ötekileri bilmiyorum. arayış içinde olmadım, hammersmith güzeldi 50 gb çok büyük library diye sildim
www.native-instruments.com

ben en çok şunları kullanıyorum.

bazı kontakt librarylerinde optimizasyon sorunu olabiliyor, çok fazla sistem kaynağı kullanabiliyor optimizasyon konusunda bu yazdıklarımda sorun yaşamadım bunların dışında da bin tane güzel piyano librarysi var kontakt için. aklıma gelmedi şu an.

öyle de dünyanın en iyisi illa bu olmalı diye düşünme piyano en kolay sampling edilebilen alet.

bu noire'de mesela çekiç vuruşlarını, pedal seslerini , tuş seslerini falan kapatıyorum yüzde 90 işimi çözüyor, 1 tuşta problem var ses biraz farklı çıkıyor oraya çok sık denk gelmediği sürece sorun olmuyor hehe onu atlamışlar, ötekiler de iyidir dinleyip bakarsın.

memory ve buffer ayarlarına bi bak yinede sen kontaktın.
  • killerbee  (24.12.21 22:50:45 ~ 22:54:26)
Şu verdiğin ilk linkteki "Noire"yi kullanmayı deneyeyim bir, fena değil gibi.

edit: iniyor. 14 gb imiş.
  • la traviata  (24.12.21 22:54:11 ~ 22:59:31)
Yanıtları okumadım. Kesin olarak disk problemi. Zaten kontak'a bakın kırmızı yanan şey ram değil disk olacaktır. Benim de eski macbook'ta sample'lar ssd'de değil mekanik diskte ve 50 kanal falan koptuğum zaman kontak çatır çutur başlıyor sıkıntı.

Aranje sabit olduğunda (misal o kontak partisi artık değişmeyecekse) purge edebilirsiniz yalnızca kullandığınız notaları ram'de tutar. (olm disk demedin mi ram ne alaka demeyin)

usb 3 üzerinden bir ssd harici diskte tutsanız sample'larınızı yine oldukça etkileyecektir performansı. Ama sistem çalışma hayrına da ana diski de ssd'ye çevirseniz daha iyi olur. Dışarıdan bağlarsan ssd gerçek hızı alınmaz diye bişey yok artık sata3 ve usb 3.0 bant genişliklerine bakalım bi. (burada sample'ları harici ssd'de tutmayı öneriyorum hariciden boot etmeyi değil bu arada)

Bu arada o en iyi 10 sample paketi de biraz yalan addictive keys'in oraya girmesi mevzunun ciddiyetsizliğine dair işaret verdi bana :D

Noire fena değildir cidden, imperfect sampling firmasının piyanoları epey iyi çok bilinmiyor ama.
  • hedep  (24.12.21 23:03:02 ~ 23:34:29)
eh bu durumda geriye

"yılbaşı hediyeleşmesinde la traviata'ya kim ssd almak ister" duyurusu açmak kalıyor.

e kolaymış tamam.
  • la traviata  (24.12.21 23:08:46 ~ 23:09:02)
aynı model bende de vardı, içerisine açıp ssd takmıyor servisler, sana da önermem komplike bir işlem ve en ufak hatada gider.

ben yıllarca external ssd ile kullandım ve hız baya fark ediyordu, sonra pedere verdim :D sistemi de externaldan çalıştırıyorsun yani.
  • passion rules the game  (24.12.21 23:18:29 ~ 23:19:37)
@passion

şu kadıköydeki meşhur mac servisinde taktırmıştım ram'leri, orada ssd'de takarız sıkıntısız diyorlardı. şu asker çarşısının olduğu sokaktaydı adı neydi...
  • la traviata  (24.12.21 23:21:32)
ssd önerisine ek olarak final cut pro'da da proxy özelliğini kullanmanı öneririm. böylece mac'in yavaş bile olsa kasmadan editleme yapabilirsin.

  • roket adam  (24.12.21 23:27:18)
@roket adam

bilmiyordum böyle bir şeyi.
  • la traviata  (24.12.21 23:33:34)
kulllanmak istediğin videoların sadece editing için daha düşük kaliteli versiyonlarını oluşturuyor (sıkıştırılmamış ve %25 çözünürlüğünde mesela) dolayısıyla ham 1080p / 4k üzerinde çalışmak yerine çok daha düşük kaliteli basit versiyonlarında çalışıyorsun, eski mac'ler bile rahatça editliyor böylece. render alırken ise orjinal kaliteli videoyu kullanıyor support.apple.com

  • roket adam  (24.12.21 23:41:08)
@roket

aha harikaymış. belki beni kurtaracak şey bu.
deniyim.

bu arada 15 gb indirdim Noire'yi ve kurdum. Yarın deniyip buraya editlicem nasıl olduğunu.
  • la traviata  (25.12.21 01:12:15)