amazon siparişi iptal etti, bi hakkım var mıdır

geçen perşembe 5200tl'ye aldığım ürün hala kargoya verilmediği için dün müşteri hizmetlerine yazdım, "kusurlu ya da hasarlı ürün olduğu için tekrar temin ediliyor" denmişti. bu arada ürünün fiyatı 5200'den en az 7500'e çıktı tüm sitelerde.
ben aldıktan sonra ürünün fiyatı amazon'da da artmıştı, sonra stokta kalmadı olarak görünmeye başladı.
ürünün fiyatı arttığı için açık bir fırsatçılık var gibi görünüyor, bana para iadesi yapmışlar ama iade bir işime yaramıyor aynı ürünü aynı fiyata alamayacağım için.
bu durumda bir hakkım var mıdır? şikayetvar'a yazsam bir fayda eder mi?

vardır. www.mevzuat.gov.tr hem de boru gibi hakkınız var. haksız şartla satış sözleşmesini tüketici aleyhine değiştiremezler. e-devlet'ten tüketici hakem heyeti başvurusu yapın. heyete tüm detaylarıyla yazarak şikayet edin. ikametinizdeki heyetin yoğunluğuna göre birkaç ay içinde sizi memnun, satıcıyı sinir eden bir sonuç alacaksınız.

  • erenderk  (24.12.21 12:39:38)
ürünü direkt olarak amazondan mı aldınız yoksa satıcı x firma mıydı? benzer bir olay başımdan geçti. satıcısı amazon değil, amazon pazar yerinde satış yapan başka bir firmaydı. amazon araya girmedi. satıcıyı uyaracaklarını vs. söylediler.

Sanırım tüketici hakem heyetine yapacağınız başvuru haklı bulunur.
  • draconas  (24.12.21 13:30:31)
@erenderk teşekkürler.

@draconas satıcı ve gönderici amazon. başka yerden alabilecekken bu tür problemleri yaşamamak için amazon'dan almıştım ama maalesef amazon da mağdur etti. hakem heyetine başvuruda;

ayıp oranında bedel indirimi
bedel iadesini içeren sözleşmeden dönme,
malın yenisi ile değiştirilmesi/hizmetin yeniden görülmesi,
ücretsiz onarım

seçenkleri var. hangisini seçmem gerekir acaba? para iadesini zaten yaptılar ama ben mağduriyetin giderilip ürünün gönderilmesini istiyorum aslında. tekrar almak istesem 2500tl zarardayım çünkü.
"malın yenisi ile değiştirilmesi/hizmetin yeniden görülmesi" daha uygun olur sanki.
  • lalu  (24.12.21 14:07:03)
Tekrar Amazon’dan alıp aradaki fiyat farkını iade olarak altmışlığım var ama satıcı Amazon olacak şekilde stokta olması gerekiyor. Bir de prime üyesi olmak da etkili galiba. Eğer Amazon stoklarında yoksa yapacak bir şey olmayabilir. Yanlış gönderdikleri bir ayakkabıyı iade aldılar, stoğa girince Amazon satıcılı tekrar alırsanız fiyat farkını iade edebiliriz dediler, 2 ay kadar sonra stoğa girdi, iki katına çıkmıştı neredeyse. fiyat farkını karta iade ettiler. Ama dediğim gibi Amazon’da stoğa girmesi önemli.

  • not dark yet  (24.12.21 15:43:23)
@not dark yet amazon ya da başka satıcılarda stokta görünmüyor şu an. dediğiniz gibi amazon'da stoğa girince alacağım zaman farkını istemekten başka bir çözüm yok gibi.

  • lalu  (24.12.21 17:09:07)
Evet ama sıkı takip etmek gerekiyor, ayakkabı 1 adet stoğa girmişti 2 ay sonra, her gün kontrol ediyordum. O kadar uzamaz tabii her ürün.

  • not dark yet  (24.12.21 20:31:58)