Kredi çekip dövize girmek

Şu an 300.000₺ tutarındaki param yaklaşık 12₺/usd maliyetle direkt olarak döviz ya da dövize endeksli ürünlerde. Altın yabancı hisse btc eth falan.

300.000 anında kredi çekebilecek limitim var. 24 aylık geri ödemesi 420.000₺

Çekip girsem diyorum ne diyosunuz?

30k dolar aldığını varsayalım. tl/usd kuru en az 4 lira artarsa zararın olmaz. böyle bir riske girmek için de bence en azından 6 lira artacağını düşünüyorsan girmek mantıklı. ki oradaki kâr oranı da 60K tl olacak.

aslında usd alarak da herhangi bir kâr teknik olarak sağlanmıyor. kur değiştiğinde o değişimin fiyatı tüm piyasaya harcayacağın tl üzerinden daha fazlasının gideceği şekilde yansıyacağı için. dolayısıyla paran değer kaybetmemiş oluyor sadece. ki bu durum da usd'nin genel olarak değerinin düşmeyeceğini varsayarsak oluyor. paranın değer kaybetmemesi için kredi çekmek bence çok makul değil.

illa döviz alacak olsam ben alsam sterlin alırım. sterlin euro ve dolara karşı da değer kazanıyor çok ufak da olsa. ytd, polisler beni evimden almayınız.
  • yviene  (23.12.21 14:49:59)
Kredi dolar almak kar sağlar artarsa, tam olarak borsada long/short pozisyon işi bu, tüm borcu kapadığınızda elinizde para kalıyorsa evet kar etmiş olursunuz, Eğer kalmazsa eksiye de girersiniz bu sefer riskin zararını ödersiniz.

Artar artmaz yorumu yapmak zor olmakla beraber şu anki yerler bana da tatlı geliyor girmek için.
  • atom karincanin torunu  (23.12.21 14:52:25)
şu anda bile yıllık %6 olan dolar enflasyonunu da hesaba katmanız lazım.

usd/try şu an 10.86
300 bin tl ile 27625 USD alıyorsun

2 yıllık dolar enflasyonu ekle (2. yılı tahmin ediyoruz tabii yıllık %6 olsun) = bugünün 27625 doları 2 yıl sonra 24409 USD yapacak.

420000 / 24409 = dolar 17,206 TL olduğu anda kara geçmiş oluyorsun.

2 senede dolar 17,20 olur mu? bence olur, üstüne de çıkar. ama + olarak bddk'nın kredi çekip döviz - hisse alanlarla ilgili çalışması tamamlanırsa terste kalma ihtimalin de var. şu anda kredi çekerken taahhüt istiyorlar çünkü, sonra taahhüde uymadın deyip çat diye krediyi geri çağırırlarsa şaşırmam (mesela) ha bir de hesaba katmadığımız kambiyo vergisi var.

ben olsam alır mıyım, almam. gider o kredibilitemle güzel bi araba alırım hem keyifle gezerim hem de en az aynı oranda artar. tam olarak öyle yapıyorum son 4-5 senedir, hakikaten müthiş bir kafa rahatlığım var şu an.
  • roket adam  (23.12.21 15:02:30 ~ 15:27:38)
turkiye'de su anda hicbir sey yapilmaz. akp ekonomiyi toparlamak icin belki de cumhuriyet tarihinin en buyuk riskini aliyor gibi gorunuyor. biraz toparlarlarsa pat diye erken secime gidebilirler. ben olsam beklerim.

  • baldur2  (23.12.21 15:03:55)
@roket 2020de 390a aldığım araba şu an 1.1milyon :/

  • valentinov  (23.12.21 16:16:09)
Aynen ne güzel işte, ben de tam o yüzden diyorum :)

  • roket adam  (23.12.21 16:37:59)
valla banada 10 trilyon verse bankalar hepsiyle dolar alırım ama.. ya yükselmezse :(

ki bence 2022 içinde 20'yi görecek ytd.
  • kanasla intihar eden adam  (23.12.21 18:44:38 ~ 18:45:16)
alsaydım an itibariyle 30.000 kar cepteydi...

  • valentinov  (09.11.22 19:59:28)