Glukozumu nasıl düşüreceğim

Glukoz ve hba1c değerlerim şöyle;

glukoz 312 iken hba1c 13,05
102 iken 7,9
135 iken 6

diyabetliyim. glukozumu nasıl düşürebilirim mesela. 2 tane hap kullanıyorum. ayaklarımda nöropatik üşüme oluyor. şimdi ben baktığımda glukoz ile hba1c arasında uyumsuzluk görüyorum. doktor normal vücudundaki şekeri atıyorsun diyor ama ben hızlandırmak için ne yapabilirim.

hba1c anlik bir deger degildir, hizli degismez, son bir kac ayki glukoz durumunun ozetidir gibi dusunebilirsin. o yuzden anlik sekerim x iken hba1c y karsilastirmasinin pek bir anlami yok. bence doktorunla konusmalisin kullandigin haplar yeterli olmuyorsa belki insulin kullanman gerekiyordur? cok sakaya gelecek bir sey degil, gecmis olsun.

6'dan ne kadar fazlaysa son bir kac aydir diyabetini o kadar kotu kontrol ediyorsundur diyebiliriz.
  • robokot  (22.12.21 15:01:41 ~ 15:14:40)
diyet diyet diyet

  • spankenstein  (22.12.21 16:38:57)
Instagram'da Rengin Börekçi bu konular hakkında çok detaylı olarak bir şeyler yazıyor, onu takip edebilirsiniz.

Özeti: Aralıklı oruç. 8 saat yiyip, 16 saat aç kalacaksınız. Su/çay/kahve tüketebilirsiniz ama 1 kalori de olsa gıda almayacaksınız.

Başka rahatsızlığınız yoksa, iki haftada bir 24 saat aç kalmayı deneyebilirsiniz.

Bu arada hba1c'nin 6 seviyesine gelmesi çok güzel haber, sizi güzel günler bekliyor. moralinizi bozmayın.
  • kaptankedi  (22.12.21 16:52:03)
hocam diyabeti olan birisi öyle aralıklı oruç, 24 saat aç kalma falan kafasına göre yapamaz, yapmasın lütfen, kafadan önermeyin. komaya girersiniz allah korusun. yapacaksanız endokrin doktoruna sorup öyle yapın.

  • kibritsuyu  (22.12.21 19:51:49)
dr.rengin börekçi +1

  • anthemis nobilis  (23.12.21 00:39:23)