Enpara swift ücreti

Yurt dışından 400 euro ödeme almıştım ama hesaba 375 geçmiş, 2-3 euro enparanın vergisi kesilmiş o görünüyor ama karşıdan 400 çıktığı halde 25 eksik. Biraz araştırdım, enpara aracı bankalar kesiyor filan diyormuş, bunu engellemenin bir yolu var mı yoksa devam mı böyle? transferwise vs. kullanmaz karşı taraf onlar dümdüz göndermeye devam eder. Bu yüzden benim yapabileceğim bir şey var mı merak ettim

yok. swift bu sekilde. gectigi yer para keser. sadece muhabir bankalar (gönderen ve alan banka icin) ayni olunca daha az kesinti olur.

  • helenart  (21.12.21 11:41:49)
bu çok sıklıkla yaşanan bir durum. karşı tarafa "EURO 400 net to us without any deductions" gibisinden yazmanız lazım. para geldiğinde karşı tarafa mail atın "elime 375 geçti" diye. şimdilik göndermenize gerek yok ancak bir sonraki ödemede bu 25'i de eklemelerini ve tüm banka masraflarını kendilerinin karşılayacağı şekilde göndermelerini isteyin. parayı gönderirken bir yerde bir ayar var, size net 400 euro gelmesini sağlayabilirler. (daha doğrusu bazı bankalarda var bu ayar, bazılarında yok)

  • co2s2  (21.12.21 12:20:55)
Karsi taraf Avrupa ulkesi ise wise'da kendi adina EUR hesabi olustur. karsi tarafa wise EUR IBAN'ini ver. Onlar normal SEPA(EUR icin EFT) transferi yapmis olur. uluslararasi transfer olmadigi icin burada hic komisyon kesilmez. Sonrasinda sen wise hesabinda parayi TL'ye cok cuzi bir komisyon ile cevirip, normal EFT olarak TR banka hesabina komisyonsuz aktarabilirsin.

  • crucio  (21.12.21 12:57:25)