Kedi idrar yolu enfeksiyonu

2 sene kadar oldu kisirlastirilali. 1.5 senedir de temizmamadan aldigim mama ile besliyorum. 1-2 aydir tuvalete daha sik gitmeye basladi. Cisini ufacik yapiyor. Evin de sagina soluna isemeye yelteniyor. Poposu kirli kaliyor. Belirtileri enfeksiyonu gosteriyor sanki. Kendi basima alip verebilecegim bi ilac var mi? Veterinere gidersem en az 1000 tl bayilirim diye tahmin ediyorum. Ekonomi kotu malum.

Bir de hic huyu degildi yine 1-2 aydir cok miyavliyor

  • rahmi pinkfloydoglu  (17.12.21 19:01:53)
idrar yolunda tıkanma (kristal) olabilir. çok ciddi bir hastalık, mutlaka veterinere götürün. daha iyi mamalar vermelisiniz.

  • slow like honey  (17.12.21 19:03:49)
büyük ihtimalle sistit yani kristalleşme olmuş.

o kadar pahalı değil. geçen ay aynı sorun için 350 tl verdim. veteriner diet mama, antibiyotik ve kristal çözülmesi için özel bir ilaç verdi. 2 günde çözüldü problem. erkek kediler için özellikle tehlikeli bir durum. acilen götürün. mamayı da değiştirin mutlaka.
  • delidir yakalayin  (17.12.21 19:49:21)
veterinere götürün direkt +1

bizim dişi kedide de oldu, hatta kan geldi idrarında. veterinere gittik, kristalleşme var dedi. erkek kedilerde kısa sürede ölümle sonuçlanabiliyormuş. @delidir yakalayin'in dediği gibi antibiyotik ve başka bir ilaç + royal canin'in urinary mamasını verdi. birkaç günde rahatladı minnoş. hala sadece o mamayı kullanıyoruz. veteriner mamanın önemli etken olduğunu söylemişti.
  • rahip janick  (17.12.21 21:08:23)
temizmama vs bunlar malesef kaliteli mamalar değil.
acana, purina, virbac vs markaların kısırlaştırılmış mamalarını kullanmalısınız.

  • orpheus  (18.12.21 10:45:24)
veterinere goturun acil. ilerlerse cok daha masrafli olur onu gectim bobrek kaybi olur o da olumculdur.

  • oscar  (18.12.21 12:32:28)
Canı acıdığı için az az yapabiliyordur, miyavlaması da ondandır. Bir an önce götürün kedinizi veterinere. Böbrekleri hasarlanırsa çok daha fazla masrafı olur. Tıkanıklık yaşarsa ölüme kadar gider. Canı yanmasın daha fazla.

  • boyalı kuş  (18.12.21 18:33:42)