[]

Kira Sözleşmesi Hakkında

Herkese Merhaba,

11.madde için ; 3 yıl sonunda etraftaki kira oranları belirlenip, yeni kira ve yeni sözleşme yapılabilir mi?


 
Maddede DİE diyor, etraftaki demiyor. Kira tespit davası -eğer bu bir konut kontratı ise- 5 yıldan önce açılamaz. 5 yıl dolduktan sonra ev sahibi isterse kira tespit davası açıp bölgedeki ortalama kiraya göre kira tespiti yaptırabilir.


  • himmet dayi  (17.12.21 17:01:25) 
eski bir metin muhtemelen senelerdir devlet istatistik enstitüsü diye bir kurum yok çünkü. tüik oldu çok uzun zaman önce. güncel durumda 5 yıl dolunca kira tespit davası açılabilir +1


  • hadsafhada  (17.12.21 17:39:01) 
devlet i̇statistik enstitüsü 18 kasım 2005 tarihi itibarı ile türkiye i̇statistik kurumu olmuş, ama bu maddede 2020 tarihi var. ilginç..

kira tespiti için 5 sene dolması gerekiyor. ama beş senenin dolmasını beklemeden, sözleşme yenilenme tarihinden bir ay kadar önce (sizin durumda 5 ağustos 2025'ten bir ay önce) kira tespit davası ihtarnamesi çekmeniz gerekiyor. "kira tespit davası ihtarname örneği" diye aratıp bilgi edinebilirsiniz.
  • tabudeviren  (17.12.21 23:27:21 ~ 23:29:38) 
Kopyala yapıştır bir metin olmuş, o yüzden DİE hatası var.

En büyük hata ise sözleşme 2020'de başlıyor ve bir yıllıktır yazıyor, ama peşinden kiracı "üçüncü yıl" oturmak isterse diyor.

Yüksek ihtimal 2005 yıl öncesi 3 yıllık bir kira kontratının içeriğini kopyalayıp gerekli yerleri değiştirmeyi unuttular.

Zaten hiç bir sözleşme geçerli kanunlara muhalif olamaz diye bir durum olması lazım hukukta.

Yani her sene TÜİK belirlediği üfe/tüfe oranında artış, 5. yıl dolunca ev sahibi isterse bölgedeki emsal oranında artış yapılabilir.

Fotoğraftaki maddede "ikinci yıl" yazmak yerine üçüncü yıl yazmışlar, zaten tüfe oranında artış olacağı belirtilmiş. Bir sıkıntı yok bana göre, 3. yıl sonunda emsal kiralara göre artış yapılamaz.
  • John Bloor  (18.12.21 11:19:55) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.