raporlarınız, ödevlerinizde basit hatalar oluyor mu

son günlere bırakıyorum işi
oturup güzelce yazıyorum, mükemmel olmuş diyorum

ertesi gün bir bakıyorum harf hatasından cümle düşüklüklerine bir sürü şey var

elbette %100 doğru olması beklenmez ama bana biraz dikkat eksikliğim fazla gibi geliyor

siz nasıl tanımlarsınız kendinizi

yazdığım raporu en az 3 kez okurum. her seferinde de hata çıkar.

  • sttc  (17.12.21 09:37:07)
Hatalari bulmanin en saglam yolu yazdirip birkac saat sonra kagittan okumak. Bilgisayardan yazdigin dokumandaki hatalari gormek cok zor.

  • hot potato  (17.12.21 10:13:04)
oluyor, makalelerde bile oluyor. olur o kadar.

birinde disleksi, adhd falan varsa böyle şeyler artıyor olabilir, bilemem ama gramer hatalarına rastlıyorum ben. çok da dert etmiyorum. mükemmel diye bir şey yok.
  • passion rules the game  (17.12.21 10:18:02)
evet oluyor hatta başkasına okutturunca dahi gözden kaçıyor

  • iwillsee  (17.12.21 10:53:11)
Oturup tek seferde hatasız bir metin yazmam imkansıza yakın:D
Yazdıktan sonra birkaç saat ara veriyorum. Aradan sonra ilk iş Word'de yazım denetimi yapıyorum. Google ve Microsoft'un text-to-speech sevisleri var. Bir de onlarda sesli okutuyorum. Düzeltmek istediğim yerleri işaretliyorum. Sonra bir daha word denetimi+tts. Bu ikinci seferde düzeltecek bir şey bulamıyorum genellikle. Sadece kontrol amaçlı oluyor.

Hot potato'nun dediğini yapamıyorum çünkü bende o kadar irade ve odaklanma yeteneği yok.
  • ganbatte  (17.12.21 11:12:20)
raporlarımda olmuyor, üniversitedeyken ödevlerimde olmuştur. okulda ben de son dakika insanıydım denebilir. ama 180 derece değiştim işe girince. herhangi bir iş için son tarih gelene dek 50 kere bitirmiş kontrol etmiş ettirmiş oluyorum.

  • erenderk  (17.12.21 11:25:48)
Evet oluyor. Ama öncesinde 3-4 katı kadar oluyordu. Sonra meslek hayatım süresince yazım sonrası kontrole daha çok özen göstermeye başladım. Yazdığım raporların çıktısını alıp en az bir kere okuyorum. Hata olabilecek yerleri kontrolör veya işveren gözü ile değerlendiriyorum. Metin kısmının yanında çıktılarda ne elde edilmiş, tablolar ve sonuç kısmı arasında fark var mı, raporda ne demek istiyor, buna dayalı bir gözden geçirme yapıyorum.Özünde dikkatsiz bir insan olsan da bunlar düzeltilemeyecek konular değil.

  • trixi  (17.12.21 11:31:34 ~ 14:11:18)
İlk yazımda hata olur. O sebeple genelde grammar check yaptırıyorum (hangi dilde yazıyorsam). Cümle düşüklüğü için de raporu bir de yüksek sesle okurum (önemliyse). Emaillerde yapmıyorum bunu genelde, sonra hata çıkıyor.

  • SiyamkedisiZorro  (17.12.21 11:57:37)
Üstteki tavsiyelere ek olarak eğer çıktı alamıyorsanız font değiştirmek de işe yarıyormuş diye okumuştum.

  • peki madem  (17.12.21 12:27:27)