3 numaralı yumurtaların besin değeri yok mu?

Birisi çöp o, yemesen daha iyi dedi. O derece mi kötü?

İnternetten araştırdım bulamadım. Siz yiyor musunuz? Önerir misiniz?

Teşekkürler

yemem

  • neira  (16.12.21 10:48:08)
www.resmigazete.gov.tr
a ve b sınıfına ait bilgi var. c sınıfı yazmıyor bile.

  • neira  (16.12.21 10:50:07)
ilk defa duydum bunu. daha önceden yumurta alırken hiç dikkat etmiyordum. artık dikkat ederim buna da.

  • booty hunter  (16.12.21 10:54:52)
Hiçbir fark yok.

  • sckxyss  (16.12.21 11:50:11)
0-1 almak lazim, eskiden kafessiz filan satilanlar simdi 3 numara diye satiliyor

  • sweetoffice  (16.12.21 12:31:37)
bence de fark yok. fark olması için dna'ya müdahale lazım.

gugıla soralım

What's the Difference Between Cage-Free and Regular Eggs?
There is no difference in nutrition between cage-free and conventional eggs, Dr. Karcher said.

fark yokmuş.

kaynak. www.bestfoodfacts.org

ha ama kısacık(360 gün) ömrü boyunca kendisi kadar kafeste yaşayıp ölen hayvanın yumurtasını yemek de, düşününce tiksinç. hayvana eziyet.

0, 1 numara yemeyi herkese şart koşarsak, memleketin çoğunluğu yiyemez
  • comp  (16.12.21 12:31:47 ~ 04.02.22 22:09:15)
0 disinda yumurta almiyorum eve. besin degeri acisindan fark olmayabilir ama hayvanin gunyuzu gormeden yasayip öldüğü hayati boyunca depoladigi tum stres hormonlari yumurtadan hoop bize geciyor. ilaclarla sisiriliyor zaten normal yasam dongusunu surduremiyor zavalli tavuklar. olmamasi gerektigi kadar hizli buyuyor ilaclarla. bu kadar dogal olmayan bir canlinin yumurtasi ne kadar saglikli olabilir ki diye dusundugum icin elim gitmiyor 3 numaralara.

duzenli olarak 3 numara yiyecegime hic yemem gercekten daha iyi. arada bir bir yerde denk gelirse (misafirde vs.) sormam tabii ama kendim de gidip almiyorum. hem alan olmazsa ureticisi de uretimi azaltir, belki bir faydamiz olur.
  • in vino veritas  (16.12.21 13:24:05)
mecbur yiyoruz. macro center'dan 1 yumurtaya 10 lira verecek bütçe yok.

  • xrated  (16.12.21 13:28:26)
Besin değeri açısından fark yoksa fiyatta ki bu fark tamamen vicdani bakış mı?

  • japon balığı  (16.12.21 14:42:00)
@japon

0 numara yumurta ile (gıdası tamamen organik, salma tavukçuluk),
3 numara (kuşun kendisi kadar kafeste barındığı, endüstriyel süreçlerle imal edilmiş ucuz yemle beslenen) arasında devasa maliyet farkı var.
  • comp  (16.12.21 14:46:49 ~ 04.02.22 22:10:07)
Kendi dışkısını yiyerek beslenen tavukla dünyanın en kaliteli yemiyle beslenen tavuğun yumurtası arasında besin değeri farkı yok, yumurta boyutu değişmediği sürece her yumurta hemen hemen aynı protein-yağ değerine sahiptir, yumurta boyutu da tavuğun cinsine göre değişir. Ha birini karanfil çiçeğiyle beslersen maliyet artar diğerini dandik yemle beslersin maliyet düşer, bu yumurtanın besin değerine etki etmez ama satış fiyatına etki eder.

  • Zaman Tamircisi  (16.12.21 15:22:53 ~ 15:25:21)
www.healthline.com
Kısaca bazı vitaminler, OMEGA 3 ve d vitamini açısından farklı değerlere sahip.

  • candanag  (16.12.21 16:23:14)
Çöpten daha kötü olabilir gdo vs kalitesiz antibiyotikler ve bilimum kimyasal atık içeren tavuklardan üretildiği için. Organik çöp karıştırsanız kirlidir bişeydir ama böyle zehir almamış olursunuz belki.
0dan başkasına gerek yok.

  • rewlack  (16.12.21 19:21:15)