[]

Freelancer Eleman Çalıştırmak

Selamlar. Şimdi kafamda bir iş fikri var, biraz kolay bir iş kalemi. Fakat fazla olabilme ihtimali var, ben bunları freelancer olarak birilerine yaptırsam, bununla ilgili vergi vs. olayları nasıl oluyor? yani mevzuata baktım çok bir şey göremedim, Hani işi kurdum yaptım ve insanlara freelancer olarak yaptırıyorum diyelim, yasal durumları nasıl oluyor bilenler varsa aydınlatabilirse çok sevinirim. Teşekkürler.
 
aslında çok karışık bir durum yok. şahıs şirketi kuracaksınız(limited şirket vs. de olabilir tabi ki de işi anlatışınızdan ilk etapda şahıs şirketi avantaj olacaktır gibi duruyor buradan) freelancer size fatura kesecek aldığınız hizmet için, siz de artık o işi her kime satıyorsanız ona keseceksiniz. kdvnizi verginizi ödeyeceksiniz o kadar.

soru freelancer'ı çalışan gibi göstermem gerekiyor mu falan ise soru öyle bir durum yok. size hizmet faturası kesecek, siz de verdiğiniz hizmete fatura keseceksiniz.
  • syozkn  (15.12.21 20:22:42 ~ 20:23:26) 
Freelancer kişinin şahıs şirketi olmalı ve size fatura kesmeli. Siz de hizmet gideri olarak vergiden düşebilirsiniz bu faturayı.

Eğer freelancer kişinin herhangi bir şirketi yoksa birkaç seçeneğiniz var, genelde piyasada elden para ödenerek kayıt dışılığa gidiliyor ama o durumda siz freelancera ödediğiniz parayı gider gösteremeyeceğiniz için kendi işvereninize fatura kestiğinizde vergi anlamında zarara uğrarsınız, bunun yanında freelancer kişi bir tanıdığının şirketinden fatura kesebilir ki bu da pek yasal bir yol sayılmaz. Son olarak gider pusulası diye bir olay var ama detayını ben de bilmiyorum.
  • kent sakini  (15.12.21 21:49:58) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.